Augusztus első felében hullanak a csillagok

Augusztus elején láthajuk  a Perseida meteorrajt, ezt a csodás égi jelenséget újra. A legtöbb hullócsillagot augusztus 12-én éjszaka láthattuk, de még tart a csillaghullás érdemes az eget kémlelni. 

 

 

Az augusztus eleji csillaghullásért a Perseidák meteorraj felelős, mely nevét arról kapta, hogy a hullócsillagok a Perseus csillagkép irányából érkeznek. A 133 évenként visszatérő Swift–Tuttle üstökösről leszakadt darabok, porszemcsék alkotják azt az anyagfelhőt az üstökös pályáján, melyen a Föld augusztus elején áthalad. A meteoritok hatalmas sebességgel lépnek be a légkörbe, ott felizzanak és az esetek túlnyomó többségében igen rövid idő alatt megsemmisülnek. A légkörben utazó izzó porszemcsét látjuk hullócsillagnak. Nagyobb meteoritok hosszabb idő alatt égnek el, tehát hosszabb csíkot húznak, és egyes esetekben hangjelenség is hallható.

A maximum idején akár 60-90 meteor is megfigyelhető óránként, városon kívüli sötét helyről, az éjszaka előre kiszámíthatatlan időszakaiban. Ebben az évben Magyarországon éjféltől látható a legtöbb hullócsillag.

Úgyhogy keressünk egy viszonyalg csendes és sötét helyet, vigyünk pokrócot, mert azért hűvösek az éjszakák, és szúnyogirtót, mert a kis aljasok még mindig csípnek és nézzünk az ég felé! Ja és senki nem felejtsen el kívánni, ha lát egy hullócsillagot.

Állásajánlatok Kaposváron