Interjú Görög Ibolya protokollszakértővel

Görög Ibolya a Kaposvári Egyetemen tartott előadást a viselkedéskultúráról és az illemszabályokról. A protokollszakértő lenyűgöző egyéniség és remek előadó, akik meghallgatták nem csupán sokat tanulhattak az udvariasságról, hanem jól is szórakoztak.

Mennyire tartják fontosnak manapság az udvariasságot és az illemszabályok betartását?

Ha valaki valamit el akar érni az életben és tényleg azt akarja, hogy komolyan vegyék annak nagyon fontos. Tehát például ha valaki elmegy egy állásinterjúra, akkor sokat számít hogyan viselkedik. Ha nem tart be valamilyen illemszabályt, akkor könnyen ráragad, hogy na az új, aki nem köszön, az új, aki mindig késik. Hogy ezt ki tudják védeni, próbálom átadni a fiataloknak ezt az egész európaiságot. Protokollról konkrétan nem is nagyon esik szó, inkább ez az európaiság, a viselkedéskultúra áll most a központban, annak érdekében, hogy könnyebben kezdjék az életüket és úgy látom, hogy érdeklődőek.

A fiatalok életének meghatározó része az internet, vannak olyan dolgok, amikre az internetes világban is oda kellene figyelni?

Igen. Ugye a műveltséget nem a könyvek, hanem a hétköznapi reflexek mentik meg. Természetesen például egy emailben is ugyanúgy köszönni kell, vagy egy mobiltelefonálásnak is megvannak a szabályai mikor lehet valakit felhívni, hogy kell felvenni egy telefont. Meg azt is sokszor elmondom, hogy a szemkontaktus a legfontosabb, tehát amikor két fiatal elmegy randizni és mindketten a mobiljukat bűvölik, akkor sír a lelkem…

A protokollszabályok, mennyire elfogadottak mostanában, mennyire használják ezeket?

A kamaszok egy darabig lázonganak ellene, de ha még idejében megtanítják nekik, hogyan kell például köszönni, akkor az illető vérévé válik. Ha meg nem, akkor utána fog nézni, mert előbb utóbb rájön arra, hogy vesztes lesz, ha ezekre nem figyel oda. Olyan 20 éves korban már előjön az igény, hogy ezt meg kell tanulni.

Én azt gondolom, hogy az udvariasság azért is fontos, mert nem kerül semmibe…

És nekem is jobb… Mert ha udvarias vagyok és betartok bizonyos társadalmi normákat, akkor elfogadnak és kiemelnek, mert akkor azt mondják, hogy nem elég, hogy tehetséges még rendes is. Tehát a siker egyik kulcsa az, hogy az ember jól viselkedjen.

Az öltözködés mennyire fontos?

A szerephez kell öltözködni, tehát másképpen megyek egy buliba és másképp egy állásinterjúra. Tehát a szerepet kell felismerni, amiben éppen vagyok, és ahhoz kell felöltözni.

Az embereket mennyire érdekli manapság ez a téma?

Hát én már elég régóta csinálom ezt, van olyan cég, amely már hatodszor hív vissza. Igénylik ezt, és facebookon is nagyon sok kérdést kapok. És azt gondolom, hogy a viselkedéskultúra mindig is fontos lesz, hiszen a közlekedési szabályokat is be kell tartanunk.Aki az udvariassági szabályokat betartja könnyebben eligazodik az életben is, hiszen ha nem tartja be akkor hátrányba kerül, mert neveletlen, bunkó, és engem akkor nem érdekel már az illető és nem törődök vele. Tehát ahhoz, hogy valaki beilleszkedjen a társadalomba, ahhoz tudni kell a szabályokat.

Van olyan kérdés, amire a mai napig emlékszik?

Igen. Egyszer egy férfi megkérdezte, hogy úriember húz-e a szandálba zoknit, mire én azt feleltem, hogy úriember nem húz szandált…

Fenyő Zsuzsa

Állásajánlatok Kaposváron