Propolisz - a természetes csodaszer

A görögök ismerték is a propolisz gyógyhatását, sebek és „gyógyíthatatlan betegségek” kezelésére alkalmazták.

Hippokratész, a modern medicina atyja úgy írta le, mint a gyulladások és fekélyek belső és külső kezelésére alkalmas szert.

A kaptárépítő méhek a propoliszt fertőtlenítő, tartósító- és építőanyagként használják. Ezzel az anyaggal konzerválják a kas vagy a kaptár falát, erősítik és bélelik ki a méhsejteket, s hozzák létre ezzel a természetben található egyik legsterilebb környezetet.

A propolisz gyógyerejének titka

A propolisz több mint fele tulajdonképpen gyanta, amit fák kérgéről, rügyekről, bimbókról gyűjtenek össze a méhek. A másik fele viasz (30%), különböző illóolajok (10%), és virágpor (5%), míg a fennmaradó 5%-ban széles választékát találjuk a propoliszban az olyan további alkotóknak, mint aminosavak, vitaminok, ásványi anyagok, és ami a legfontosabb: bioflavonoidok. Ismereteink szerint leginkább a bioflavonoidoknak köszönhető a propolisz áldásos hatása.

Mit gyógyít a propolisz?

A propolisz könnyedén elbánik nem egy baktériummal és vírussal, semlegesít bizonyos mérgeket, enyhíti a viszketést, és jó regeneráló hatással bír. A propolisz kiváló fájdalomcsillapító, ikrobaölő hatása miatt jól használható a fertőző és gyulladásos folyamatok megelőzésére és a különböző bakteriális és gombás bőrbetegségek gyógyítására. Eredményesen gyógyítja a gyomorhurutot, a nyombélfekélyt, a vastagbélgyulladást, bizonyos felső légúti megbetegedéseket, a bronchitist, a bronchiális asztmát, az idült tüdőgyulladást stb.

A propolisz hatásosnak bizonyult mind a fájdalmas menstruációs ciklus tüneteinek enyhítésében, mind a különböző hüvelyi fertőzések és gyulladások gyógyításánál is. A propolisz egyfajta természetes antibiotikum. A betegek nem válnak immunissá ezzel az antibiotikummal szemben, az allergiás reakciók is nagyon ritkák, amit a szintetikus antibiotikumokról nem lehet elmondani.

 

A londoni Nemzeti Szív és Tüdő Intézet kimutatta, hogy a bioflavonoidok a propoliszban képesek jó néhány olyan baktérium elpusztítására is, melyek a modern szintetikus antibiotikumokkal szemben már rezisztenssé váltak. A kutatások szerint a propoliszhoz nem is képesek a baktériumok alkalmazkodni. E sokoldalú, hatékony, tiszta anyagból gyógyszereket, roboráló szereket, fogkrémet, dezodorokat, kozmetikai készítményeket, tartósító anyagokat készítenek.

Akik érzékenyen reagálnak a virágporra, pollenekre, azoknak azonban kerülniük kell a propolisz tartalmú szereket, készítményeket, ugyanis a bennük található pollenek is kiválthatják az allergiás reakciókat.

Állásajánlatok Kaposváron