Helge, a családfő hatvanadik születésnapjára gyűlnek össze a dán Hansen-família tagjai. Mint minden évben, idén is elegáns estély készül a családi kastélyban: a vendégek ruhája a legfinomabb anyagból készült, a menü minden igényt kielégít, de a személyzet is osztályon felüli. A nagyvonalúság és vendégszeretet régi hagyomány a Hansen-családban. Helge és hűséges felesége, Else három gyermeküket is hazavárják az ünnepségre: Helene-t, a különc, de melegszívű antropológust, a nagyszájú, faragatlan Michaelt és a gyerekek közül legsikeresebb, ma mégis csöndes, visszahúzódó Christiant. Ugyan van némi bizonytalanság a szobabeosztás körül, az estély mégis remek hangulatban kezdődik. Egyelőre csupán az a kérdés okoz problémát, hogy az első fogás vajon lazac, vagy rákleves. Aztán, a vacsora közepén az egyik gyerek szólásra emelkedik és a felszínre kerülnek a múlt szörnyű családi titkai...
Fotó: Melmlauer Imre - csiky.hu
Részlet a rendezővel, Kelemen Józseffel készült interjúból:
"Az ünnep című előadással dolgozunk. Ez a Születésnap (Festen), az 1998-ban bemutatott Thomas Vinterberg által rendezett dán filmdráma, az első Dogma-film adaptációja. Egy családi ünnepségbe csöppenünk bele. A gazdag papa, akinek éttermei vannak, hatvanadik születésnapjára összejön a család egy vacsorára. Az egyik fiú tart egy beszédet, amelyben elmondja, hogy a papa hogyan bánt velük gyerekkorukban. Ebből a vacsorából és egy reggeliből áll a történtet, nagyon súlyos emberi háttérrel, életekkel, nehézségekkel, szeretethiánnyal, és egy évekig hordozott súlyos titokkal fűszerezve.
Hogy esett a választásod erre a darabra?
A filmet elég régen láttam, színházi előadásból pedig a Vígszínházét és a pécsit ismertem. Akkor nagyon megszerettem a történetet, és úgy gondoltam, hogy ezt egyszer én is meg akarom csinálni. Már néhány évvel ezelőtt ajánlottam a színháznak a darabot, és most volt nyitott rá a vezetőség.
Van valami aktualitása, amiért most lett elővéve?
Erre is rá lehet húzni. Mostanában a szexuális abúzus nagyon felkapott téma, főleg, hogy a művész szakmán belül is voltak ezek a botrányok, ily módon aktuális. De igazából minden családban van valami titok, amit nem szívesen emlegetnek, és nem szívesen teregetnek ki. Tehát ilyen szempontból lehet inkább ismerős mindenkinek."
Fotó: Melmlauer Imre - csiky.hu
A dráma Thomas Vinterberg Születésnap című filmje nyomán született.
1995-ben dán filmrendezők egy csoportja, köztük Thomas Vinterberg és Lars von Trier úgy ünnepelték a mozi százéves évfordulóját, hogy megjelentettek egy anakronisztikus kiáltványt DOGMA 95 címmel. Ünnepélyes, ám iróniától sem mentes nyilatkozatukban tíz szabályból álló rendszert fektettek le azt célozva, hogy minden mesterkéltségtől megszabadítsák a filmművészetet. Így indult a dán filmesek Dogma-sorozata, melynek Vinterberg és Lars von Trier a két legnevesebb képviselője, és a Születésnap mellett olyan filmek kötődnek nevükhöz, mint a Vadászat (Vinterberg), az Idióták, Táncos a sötétben, Dogville… (Lars von Trier).
Vinterberg mondja:
Maga a történet ismerős volt nekem – noha hangsúlyozni szeretném, hogy a mi családunkban az ilyen rémületes esetek ismeretlenek voltak -, rádióban, televízióban, újságokban mindenki találkozhatott már hasonló szörnyűségekkel. Ugyanakkor ez még mindig tabu: erőszak a családon belül. Pedig Európában ez minden tizedik gyerekkel megtörténik. Elképzeltem magam elé egy iskolai osztályt: mindegyikben legalább 2-3 gyerek ül ezzel a titokkal. És akkor azt mondtam: erről kell beszélni!
Fotó: Melmlauer Imre - csiky.hu
Thomas Vinterberg- Mogens Rukov - Bo Hansen
AZ ÜNNEP
- dráma két részben -
Átdolgozta: David Eldridge
Fordította: Hamvai Kornél
Christian
Bakos-Kiss Gábor
Michael
Hüse Csaba
Helene
Mészáros Sára
Mette
Nyári Szilvia
Helge
Gyuricza István
Else
Csonka Ibolya
Helmut
Schlanger András
Poul
Hornung Gábor
Nagypapa
Lugosi György
Nagymama
Tóth Eleonóra
Pia
Német Mónika
Kim
Szvath Tamás
Lars
Fándly Csaba
Gbatokai
Fomumbod Eugene Eyah v.
Michelle (pincérnő)
Szvetnyik Kata
Mette és Michael kislánya
Tóth Janka/XXX
Dramaturg: Németh Virág
Jelmeztervező: Cselényi Nóra
Súgó: Csorba Mari
Szcenikai vezető: Szalai József
Segédrendező: Hatvani Mónika
Díszlettervező: Cziegler Balázs
Világítástervező: Memlaur Imre
Ügyelő: Károlyi Zoltán
RENDEZŐ: KELEMEN JÓZSEF