A koronavírus fertőzés lefolyásának súlyossága egyénenként nagyon változó. Valakinek lesz egy kis láza, vagy hőemelkedése, kicsit fáradtabbnak érzi magát, esteleg elmegy a szagló- vagy az ízérzékelése és ennyivel le is tudta a fertőzést.
Ám valakinél nagyon súlyos tüneteket okoz a vírus, erős köhögést, több napon keresztül tartó magas lázat, többen kórházba kerülnek és van aki lélegeztetőgépre.
Eddig úgy tudták, hogy a tünetek súlyossága egyebek mellett attól is függ, hogy van-e valakinek valamilyen társbetegsége vagy éppen mennyire erős az immunrendszere. Kutatók most rájöttek, hogy ezek mellett más is felelős azért, hogy mennyire kerülünk padlóra ha megfertőződünk a koronavírussal
Ugyanis a természetes ölősejtek egy receptorának hiánya összefügg a Covid-19 súlyos lefolyásával - állapította meg a Bécsi Orvostudományi Egyetem tanulmánya.
A vizsgálatok során kiderült, hogy a koronavírus fertőzés korai szakaszában nagyon fontos, hogy a szervezetünk természetes ölősejtjei milyen immunválaszt adnak a vírus szaporodására. Ezeknek a sejteknek a felületén különleges aktiváló receptorok helyezkednek el, köztük az NKG2C receptor, amely a fertőzött sejttel kommunikál. Ennek a kommunikációnak az eredménye, hogy a vírusfertőzött sejt elpusztul.
Egy génváltozat miatt azonban a népesség 4 százalékánál hiányzik az NKG2C aktiváló receptor, 30 százalékánál pedig csak részben áll rendelkezésre. A Bécsi Orvostudományi Egyetem virológiai központjának kutatócsoportja Elisabeth Puchhammer-Stöckl vezetésével kimutatta, hogy az ilyen embereknél a legnagyobb az esély arra, hogy a Covid súlyos lefolyású legyen.
A Genetics in Medicine című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányukban a szerzők kimutatták, hogy akiket a Covid-19 miatt kórházban kellett kezelni, azoknál jelentősen nagyobb volt a valószínűsége annak a génváltozatnak, amely a receptorhiányt okozza, mint akiknél a betegség enyhébb lefolyású volt.