Farkas Barbara Kicsi Tacsi kalandjai címen ír és illusztrál meséket az óvodás korosztály számára. Barbarával mesékről, írásról és természetesen Kicsi Tacsi kalandjairól beszélgettünk.
Hogyan találtad ki a Kicsi Tacsi történeteket?
Hat évvel ezelőtt a kislányom, Panni születése után kezdtem el meséket írni. Akkor még nem gondoltam, hogy valaha mesekönyv készül belőlük, ezek a mesék inkább csak a saját szórakoztatásunkra születtek. A történeteknek eleinte egy macilány volt a főszereplője, akivel mindig az történt, ami a kislányommal. A mesélés mindkettőnk számára szórakoztató, ugyanakkor meghitt, közös program lett. Pannival együtt találtuk ki a meséket, és később le is rajzoltuk őket. Amikor a kislányom 2 éves lett, érdeklődni kezdett a kutyák iránt. Jártuk a környéket, minden kutyát megcsodáltunk. A kislányom kedvence egy barna tacskó volt, aki hamarosan átvette a macilány helyét, mint a meséink főszereplője. Így született meg Kicsi Tacsi karaktere, akivel mindig pont az történt a mesékben, ami a kislányommal a valóságban. Kicsi Tacsinak lett egy anyukája, Anya Tacsi, és egy apukája, Apa Tacsi. Az ő karakterüket természetesen magamról és a férjemről mintáztam. Néha a férjem is beszállt a mesélésbe, így ez egy igazi közös családi programmá vált nálunk.
Hogyan lett a Kicsi Tacsi mesékből könyv?
2020 tavasza számomra is nagy változást hozott, mert ugyan évek óta írtam már meséket, a családtagjaimon kívül addig senki sem olvasta őket. Amikor a koronavírus járvány miatt egyik napról a másikra bezártak az óvodák és mi is - mint oly’ sokan mások - itthon maradtunk, az új helyzet ihlette meséket kezdtem írni. Szerettem volna a meséimmel szórakoztatni és - amennyire lehet - segíteni az otthon maradt gyerekeknek és szüleiknek, így készítettem egy Facebook oldalt, ahol a “karantén” alatt született meséimet publikáltam. Számomra ez egy csodás időszak volt, boldoggá tett, hogy meséket írhatok, rajzolhatok, és hogy a meséim ilyen formában eljuthatnak a gyerekekhez. Azóta is az egyik legkedvesebb Kicsi Tacsi történetem az, amit először posztoltam a Facebookon és az “Itthon maradunk” címet viseli. Ebben a mesében a Tacsi család nem tud kimenni a házból, mert rengeteg hó esik, és ők ezt arra használják fel, hogy sokat játszanak, bolondozzanak együtt. Végül Kicsi Tacsi vágyát is megvalósítják és hóembert építenek a fürdőkádban.
A Facebookon posztolt mesék sikerén felbuzdulva készült el idén februárban az első mesekönyvem, Kicsi Tacsi kalandjai Anya Tacsival címmel, melynek kiadásában a férjem nagy segítségemre volt. A mesekönyv három történetében Kicsi Tacsi még nagyon pici, épp ismerkedni kezd a környezetével. És mint egy dacos kisgyerek, heves érzelmi kitörésekre ragadtatja magát, ha valami nem úgy történik, ahogy ő akarja. Szerencsére – mint a legtöbb kisgyerek mellett – Kicsi Tacsi mellett is mindig ott áll az anyukája, Anya Tacsi, aki finoman és szeretettel terelgeti, nevelgeti kicsinyét.
Neked miért fontosak a mesék?
Nagyon fontosnak tartom, hogy a gyerekek meséket hallva nőjenek fel. Nekem ebből a szempontból nagy szerencsém volt, mert az édesanyám minden este varázslatos mesékkel kápráztatott el gyerekkoromban. A mesélésnek olyan jótékony hatásai vannak a gyerekekre nézve, amit semmilyen rajzfilm vagy mesenézés nem pótol, pl. fejleszti a fantáziájukat, a kreativitásukat, gazdagítja a szókincsüket, segít nekik megérteni a világ működését. Ennek ellenére rengeteg olyan család van, ahol nem része a mindennapoknak a mesélés, meseolvasás. Van olyan ismerősöm is, akinél egyetlen mesekönyv sincs a lakásban, de Kicsi Tacsi kalandjait örömmel olvassa fel a gyerekeinek a Facebookról. Amikor erre gondolok, úgy érzem, már elértem valamit a meséimmel.
Hogyan ajánlanád a Kicsi Tacsi történeteket?
Kicsi Tacsi kalandjai az óvodás korosztálynak szólnak, így törekszem arra, hogy egyszerű, kedves történetek legyenek, amik mentesek a csúnya szavaktól, és minden olyan dologtól, ami nem a kisgyerekek fülének való. A történetek - mivel szinte mind megesett velünk - a kicsik számára is ismerős élethelyzeteket dolgoznak fel. Ugyanakkor ezek a mesék a szeretetről, a megértésről és az elfogadásról is szólnak. Fontosnak tartom, hogy szórakoztatóak legyenek gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt, így nem hiányzik belőlük a humor sem.
Melyik történet volt a legnépszerűbb?
Facebook oldalunkon és honlapunkon összesen mintegy 30 ingyenesen elérhető Kicsi Tacsi történet található, melyek az elmúlt másfél évben születettek. Mind közül talán az “Újra az óvodában” című mese volt a legnépszerűbb, ami akkor készült, amikor tavaly májusban több mint két hónap után újranyitottak az óvodák. Ebben a mesében Kicsi Tacsi hosszú kihagyás után újra óvodába megy, de ott már nem minden olyan, amilyen korábban volt. Szerettem volna a mesémmel megkönnyíteni ezt a csöppet sem könnyű helyzetet a gyerekeknek és elérni, hogy a változásban is találjanak örömet. Remélem, sikerült!
Hány mesekönyved jelent meg eddig?
Idáig egy mesekönyvem jelent meg Kicsi Tacsi kalandjai Anya Tacsival címmel, melynek készül a folytatása, a Kicsi Tacsi kalandjai Apa Tacsival. Emellett elérhető egy 20 oldalas színezőm, mely a Kicsi Tacsi kalandjai a Pipacsosmezőn címet kapta. Ebből a gyerekek - miközben a képeket színezik - jobban megismerhetik Kicsi Tacsit, a kedvenc játékait, ételeit, a környezetét.
Milyen visszajelzéseket kaptál?
A sok szívmelengető visszajelzés közül talán a legemlékezetesebb az volt számomra, amikor egy kedves Olvasó megírta, hogy ő tényleg nagyra értékeli a mesekönyvemet, látja a nemes célt és a jó szándékot, csak az nem tetszik neki, hogy tacskókról szól. Amikor megosztottam ezt a férjemmel, ő a maga sajátos humorával megjegyezte: “A következő mesekönyvre majd ráírjuk, hogy: Vigyázat! Ez a termék nagy mennyiségű tacskót tartalmaz!”
A Facebookon Kicsi-Tacsi kalandjai néven vagyunk megtalálhatóak:
https://www.facebook.com/kicsitacsikalandjai/
Weboldalunk: kicsitacsi.hu