Aki gyűlöletet kelt, nem akar békét

Ma van a Béke Nemzetközi Napja, amelyet minden évben szeptember 21-én tartanak meg világszerte.

Ez a nap arra hívja fel a figyelmet, hogy a béke nem csupán a fegyverek elhallgatását jelenti, hanem egy olyan világot, ahol az emberek tisztelettel és megértéssel fordulnak egymás felé. Egy olyan világot, ahol a mindennapokban is teret kap a nyugalom, a biztonság és az elfogadás.

 

A béke azonban törékeny. Nemcsak háborúk és fegyveres konfliktusok veszélyeztetik, hanem azok a láthatatlan, de annál erősebb erők is, amelyek félelmet és bizalmatlanságot keltenek az emberekben. A gyűlöletkeltő propaganda pontosan ezt teszi: megosztja a közösségeket, ellenségeskedést szít, és fokozatosan rombolja le azt a bizalmat, amely a békés együttélés alapja. Sokszor észrevétlenül hat, de annál pusztítóbb, mert a szavak is képesek sebeket ejteni, és a féligazságok, hamis hírek könnyen alakítanak ki előítéleteket.

 

Ezért is fontos, hogy ezen a napon mindannyian elgondolkodjunk: mi hogyan járulhatunk hozzá a békéhez? Nem kell nagy tettekre gondolni – már azzal is sokat tehetünk, ha figyelmesebbek vagyunk a másik emberhez, ha meghallgatjuk őt, ha nem engedjük, hogy a harag vagy a félelem vezessen minket. A béke ott kezdődik, amikor nemet mondunk a gyűlöletre, és igent az együttműködésre, a nyitottságra és az emberi méltóság tiszteletére.

 

A Béke Nemzetközi Napja emlékeztet minket arra, hogy nem elég a békét kívánni – tennünk is kell érte. Apró gesztusokkal, nyugodt párbeszédekkel, egymás támogatásával mindannyian hozzájárulhatunk ahhoz, hogy közösségeinkben és a világban erősebb legyen az összetartozás érzése, és gyengüljön a gyűlölet hangja.

 

A béke közös ügyünk, és rajtunk múlik, hogy milyen hangot engedünk erősebbé válni: a gyűlöletét vagy a megértését.

Időpont: 
vasárnap, 2025, szeptember 21 - 22:17

MAGAZIN

Mesefigurákat festettek a Zichy diákjai a kaposvári kórház falaira

Újabb színes meseillusztrációk kerültek a kaposvári kórház Gyermekosztályának járóbeteg-ellátó várótermébe.

586 sofőrt ellenőriztek a rendőrök Kaposváron és a környéken

A Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság munkatársai március 31-én Kaposvár és vonzáskörzete forgalmát ellenőrizték fokozottan.

Munkában a motorfűrészek Somogyban

Lakóházat és a közúti közlekedést akadályozó fákat távolítottak el a tűzoltók.

Húsvéti programok Somogyban

Mutatjuk, hogy mulyen húsvéti programok lesznek Somogyban. 

Csendesült a szélvihar Somogyban

Kilenc alkalommal kérték a somogyi tűzoltók segítségét hétfőn a vihar okozta károk felszámolásához.

Hétvégi tűzoltói beavatkozások Somogyban– sok munkát adott a viharos szél

158 esetben riasztották a hétvégén a somogyi tűzoltókat, ebből 126 alkalommal a viharral összefüggésben.

Állásajánlatok Kaposváron