A magyar fagylalt napját minden évben május 8-án ünneplik országszerte, amikor számos cukrászda és fagyizó féláron kínálja kedvenc fagylaltjait.
Az előttünk álló szilveszteri–újévi időszak Somogy megyében tipikusan télies lesz: a hőmérséklet többnyire 0 fok körül alakul, az éjszakák hidegek lesznek, nappal pedig fokozatos enyhülés kezdődik.
A Balaton környékén a szél erősebben befolyásolhatja a hőérzetet, míg a megye belső területein inkább a fagy és a csúszásveszély kerül előtérbe. Különösen a szilveszter éjszaka érdemel figyelmet, amikor sokan tartózkodnak a szabadban.
December 31-én, szerdán, szilveszter napján Somogy megyében változóan felhős időre lehet számítani, rövidebb napos időszakokkal. A nappali felmelegedés mérsékelt marad: a maximum-hőmérséklet általában +2 °C körül alakul, míg a reggeli, illetve esti órákban -2 és 0 °C közé süllyedhet a hőmérséklet. A Balaton térségében élénkebb szél fújhat, ami tovább rontja a hőérzetet, míg a megye belsejében csendesebb, de hidegebb idő valószínű.
A szilveszter éjszakáján a hőmérséklet sokfelé fagypont alá csökken, ezért a nappal esetlegesen nedvessé váló burkolatok éjszaka könnyen lefagyhatnak. Ez fokozott csúszásveszélyt jelenthet járdákon, parkolókban és kevésbé kezelt mellékutakon. A Balaton partján a szél miatt a tényleges hőérzet akár több fokkal alacsonyabb lehet, így a szabadtéren ünneplőknek érdemes rétegesen öltözniük, és számolniuk a gyors áthűlés kockázatával. Komoly fronthatás nem várható, de a hideg levegő érzékenyebbeknél fáradtságot, fejfájást okozhat.
Január 1-jén, csütörtökön, újév napján már enyhébb idő köszönt a megyére. A minimum-hőmérsékletek többnyire +1 és +2 °C között alakulnak, míg a nappali maximumok elérhetik a +4, helyenként +6 °C-ot. Az égbolt gyakran felhős lesz, de hosszabb-rövidebb napos időszakok is előfordulhatnak. A reggeli órákban még maradhatnak lefagyott, csúszós felületek, napközben azonban az enyhülés hatására javulhatnak az útviszonyok. Az időjárás-változás enyhe melegfronti jellegű, ami az ünneplés utáni kimerültséggel együtt érzékenyebbeknél tompaságot, álmosságot válthat ki.
Január 2-án, pénteken, estig a felhőzet továbbra is gyakori lesz Somogy megyében. A hajnali órákban 0 °C körüli minimumokra lehet számítani, míg napközben +4 és +7 °C közé melegedhet a levegő, a megyén belüli területi eltérésektől függően. A belsőbb részeken helyenként gyenge zápor is előfordulhat, míg a Balaton közelében inkább száraz, de borongós idő valószínű. Estére a hőmérséklet ismét fagypont közelébe csökkenhet, ezért a nedves útfelületeken újra megnőhet a visszafagyás és a csúszás veszélye.
Összességében tehát Somogy megyében a szilvesztertől január 2-áig tartó időszakban a hideg éjszakák, az enyhülő nappalok és a csúszós felületek jelentik a legfőbb kockázatot, különösen az ünnepi programok és a szabadtéri tartózkodás idején.
![]() Május 8-án lesz a magyar fagyi napja - Somogyban is féláron nyalhatunkA magyar fagylalt napját minden évben május 8-án ünneplik országszerte, amikor számos cukrászda és fagyizó féláron kínálja kedvenc fagylaltjait.
|
![]() Borulnak a biciklisek és a rolleresek Somogyban - 25 baleset történt eddigSomogy vármegye útjain idén huszonöt olyan személyi sérüléssel járó közúti közlekedési baleset történt, ahol kétkerekű járművezetők voltak érintettek.
|
![]() Fenyves és tölgyerdő aljnövényzete pusztult el KadarkútonNégy hektáros területen több mint négy órát dolgoztak a tűzoltók kedden, Kadarkút külterületén.
|
![]() Teljesen kiégett egy kisteherautó a 6701-es úton OsztopánnálTeljesen kiégett egy szerszámokat szállító kisteherautó kedd délután, Osztopán közelében, a 19-es kilométerszelvénynél.
|
![]() A somogyi tűzoltók is ünnepeltek Szent Flórián napjánSzent Flórián, a tűzoltók védőszentje előtt tisztelegtek a somogyi tűzoltók Siófokon és egyben a fennállásának 50. évfordulóját ünneplő Siófoki Tűzoltóság jubileumi ünnepségét tartották a Vármegyei Tűzoltónapon.
|
![]() Építik az utat a Zselici erdőben - Szenna felől inkább ne menjetekTájékoztatást adtak ki a zselici térségben zajló útépítési munkálatokról, amelyek átmeneti forgalomkorlátozást érintenek az erdei úthálózaton.
|