Május 1-jétől jelentős változások lépnek életbe a Balaton közlekedésében: módosul a kompmenetrend, és tovább bővül a hajózási szezon is.
A jégvastagság az elmúlt napokban a tó szinte teljes partszakaszán elérte, vagy meghaladta a biztonságos jégen tartózkodás minimumát.
A jég a tó déli partján a parti sáv melletti 13-19 centiméteres, az északi parton 10-15 centiméteres vastagságot és megfelelő szerkezetet mutat. A part melletti jégen a Balaton legtöbb települése előtt biztonságosan lehet jégre menni, vagy ott tartózkodni, azonban minden esetben helyi szinten, elsősorban a helyi önkormányzatoknál kell érdeklődni az adott terület előtti jég állapotáról.
A szabad felszíni víz jege soha nem állandó, hiszen a termikus hatások, a jég alatti áramlások, az esetleges szél és csapadék hatására a jég mozoghat, elnyílhat, elrepedhet, szabad vízű részek keletkezhetnek, rianásokkal akár jégtorlaszokkal. A Balatonon jelenleg is több helyen látható a nyílt víz, és olyan területek amelyek nem fagytak be.
Fontos hangsúlyozni, hogy mindenki csak nappal, jó látási viszonyok mellett, saját felelősségére menjen a jégfelületre, és megfelelő óvatosággal, körültekintéssel járjon el, valamint soha ne távolodjon el a parttól 100 méternél messzebb. A jégen való tartózkodás és közlekedés legalapvetőbb szabálya, hogy a szabad vizek jegére csak akkor szabad lépni, ha az kellő szilárdságú, nem olvad, illetve nem mozog. A gyakorlati tapasztalatok alapján az állóvizek jege akkor tekinthető kellő szilárdságúnak, ha vastagsága eléri, vagy meghaladja a 10 centimétert, és egyben acélos, jó minőségű is a szerkezete.
Jelenleg a Balaton jege a legtöbb parti területen már kellően vastag és megfelelő a biztonságos jégen tartózkodáshoz az alábbi szabályok betartásával:
csak a parthoz nagyon közel (50-70 méteren belül), kis vízmélységű területeken ajánlott tartózkodni a jégen a beszakadási veszély csökkentése miatt,
csak nappal és jó látási viszonyok között lépjenek a part menti jégre,
lehetőség szerint egyedül ne, csak társakkal együtt menjen jégre,
járművekkel ne menjenek rá a jégre,
és rendelkezzenek feltöltött mobiltelefonnal, ha baj esetén segítséget kellene kérni.
A Balaton parttól távol eső nyílt jégfelületére menni továbbra is veszélyes, egyrészt a megbízhatatlan és előre láthatatlan jégvastagságok és jégminőség miatt, másrészt a nyílt vízű tó alapvető természetéhez tartozó rianások, repedések, kisebb hőforrások okozta természetes elvékonyulások miatt.
A következő napokban a térségben a hideg időjárása miatt várható, hogy a jégréteg tovább hízik, erősödik, vastagodik. Azokon a helyszíneken, ahol kollektív, vagy szervezett jégen tartózkodást terveznek, ott az önkormányzatoknak, egyesületeknek vagy rendezvényszervezőknek a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság egyedi jégvizsgálatokkal és mérésekkel segít.
A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság felhívja a figyelmet, hogy a szabad vízen való tartózkodás alapvető szabályairól szóló 46/2001. (XII. 27.) BM rendelet alapján TILOS a szabad vizek jegén tartózkodni:
éjszaka és korlátozott látási viszonyok között,
járművel, a biztonságos munkavégzés kivételével,
kikötők és veszteglőhelyek területén!
A jégen tartózkodás szabályait, a jégbeszakadások miatt bekövetkezett balesetek megelőzése érdekében a rendőrök fokozottan ellenőrzik.
A szabályok megszegése miatt a rendőr, a közterület-felügyelő, a halászati őr és a hivatásos katasztrófavédelmi szerv erre felhatalmazott ügyintézője figyelmeztetést alkalmazhat, 6.500-65.000 forintig terjedő (ismételt elkövetés esetben 90.000.-Ft-ig) helyszíni bírságot szabhat ki, vagy szabálysértési eljárást indíthat, melyben akár 200.000 forintig terjedő pénzbírságot is kiszabhatnak.
Ha bármilyen jéggel kapcsolatos veszélyhelyzetet észlelnek (beszakadás, süllyedés), bajba kerülnek, tegyenek bejelentést a 112-es segélyhívón, vagy a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság ingyenesen hívható 1817-es segélyhívó telefonszámán!
![]() Több településről indulnak hajók és változik a kompmenetrend május 1-től a BalatononMájus 1-jétől jelentős változások lépnek életbe a Balaton közlekedésében: módosul a kompmenetrend, és tovább bővül a hajózási szezon is.
|
![]() Érkezik a nyárias idő Somogyba, de nem marad sokáigA hétvége időjárása Somogy megyében látványos változást hoz:
|
![]() Ballagások,hosszú hétvége, érettségi - jön a roham a MÁV-nálA május elsejei hosszú hétvégével idén a megszokottnál korábban indul a balatoni előszezoni menetrend:
|
![]() Majálisok Somogyban és a Balaton körül – 2026. május 1.Május elsején ismét megtelnek élettel Somogy vármegye települései és a Balaton környéke: a klasszikus majális hangulat, családi programok, zene, gasztronómia és különleges tematikus események várják az érdeklődőket.
|
![]() Munkagödörben dolgozó férfira omlott a föld SomogyszobonFöld omlott egy munkagödörben dolgozó férfire kedden délután, Somogyszobon.
|
![]() Személyvonattal ütközött össze egy kisteherautó KaposújlaknálA tűzoltók áramtalanították az autót.
|