Itt lehet szavazni az év fája versenyen a kaposvári fára:
https://evfaja.okotars.hu/dontosfak.
A kaposvári Berzsenyi Dániel Tagiskola udvarán áll a kocsányos tölgy, amelyet a helyiek Szabadságfa néven ismernek. A fát 1929. április 18-án, épp 90 évvel ezelőtt ültették az 1927-ben átadott iskolaépület udvarán. A csemete a kőszegi polgármester jóvoltából a trianoni határról, az Írott-kőről került Kaposvárra, s az ültetéskor a fa gyökereire Kassa, Kolozsvár és Nagyvárad földjét hintették. Az évek múltával a tölgyfa a szabadon álló legelőfákhoz hasonlóan alacsonyan elágazó, szélesen terülő koronát növesztett.
Az elmúlt 90 évben több ezer berzsenyis diák életét kísérte végig a „nagy tölgyfa”, hisz az iskolai ünnepségek, évnyitók, évzárók helyszíne az udvar, ahol a fa áll. Időről időre az iskola legkitűnőbb tanulói az elismerő oklevelekre erősítve a tölgyfa egy-egy préselt levelét is megkapták emlékül. Az iskola digitális évkönyvében, a lokálpatrióta közösségi oldalakon az öregdiákok a mai napig szívesen idézik fel a fához kapcsolódó szeretetteli emlékeiket. Ezekből a visszaemlékezésekből tudjuk, hogy sokszor ettől a fától indult a hunyó a bújócskában, vagy itt rögtönöztek pecka-, illetve blikkerpályát a nebulók. A peckában két vonalat rajzoltak a földre, s a két vonal közé, de a távolabbihoz a lehető legközelebb kellett dobni a rézfilléreket. A fillérek távolságát a vonaltól arasszal, mégpedig egy erre kinevezett játékos araszával mérték le. A nyeremény elosztásában is szerepet játszott a pénzfeldobás. A másik, nagy csatákat kiváltó, kedvelt játék az ún. blikker volt, amelyet színes üveggolyókkal vagy acél csapágygolyókkal játszottak. Kicsöngetés után a már kialakult csapatok egymással versengve igyekeztek a legjobb helyet elfoglalni a fa alatt. Az emeleti osztálytermekből indulókat igyekezetükben a fényesre csúszkált lépcsőházi korlát segítette. A gyakorlott diákok sokszor nehezítésként a fa gyökere vagy törzse mögé rejtették a 2, 5, 10, 20 filléresekből épített gúlát, ami köré egy kört rajzoltak. A golyókat a hüvelykujjukkal pattintották, hogy a gúla lerombolásával az érmék a körön kívülre essenek, s ezzel a játékos nyereményévé váljanak. A maradék érmékből új gúla épült, s újabb játékos próbálkozhatott. A gondosan kimunkált szabályok, részletek adták a játék savát-borsát, s töltik el a mai napig szeretettel a játékra és a tölgyfára emlékező berzsenyisek szívét.
A kaposvári Berzsenyi Dániel Tagiskola és Kaposvár Megyei Jogú Város Önkormányzata együtt jelöli a kaposvári Szabadságfát „Az Év Fája” versenybe. A visszaemlékezések, adatok összegyűjtésében az iskola tanárai, a polgármesteri hivatal és a városgondnokság munkatársai, a fa felmérésében a Sefag Zrt. dolgozói működtek közre.