Nyáron jóval több veszélyforrás leselkedik kedvenceinkre, hiszen a több szabadban töltött idő alatt megnő a fertőzésveszély és az allergiás tünetek is kiújulhatnak. Tegyünk róla, hogy kutyus is erős immunrendszerrel vágjon neki a meleg hónapoknak.
Minden tizedik kutya allergiás
A táplálék vagy belégzési allergia az emberi társadalomhoz hasonlóan minden tizedik kutyánál problémákat okoz.1 Ha a kutyus állandóan vakaródzik, hullik a szőre folyamatosan, hasmenést vagy hányást észlelünk nála, esetleg fülgyulladás jelentkezik, tüsszög és az orra is folyik, akkor jó eséllyel valamilyen allergiával van dolgunk. Ezeket a tüneteket okozhatja valamilyen étel, csirke vagy marhahús leggyakrabban, tej vagy szója, de előfordulhat, hogy valamelyik pollenre, virágporra, esetleg az emberi hámrétegre, poratkára érzékeny a kedvencünk. Nyáron különösen a virágpor okozta allergia jelent komoly problémát. Ezt érdemes kivizsgáltatni és kezeltetni, mielőtt a tünetek súlyosbodnának.
A nap okozta bőrgyulladástól a kórokozókig
Ha szoktatás nélkül, hirtelen erős napfénynek tesszük ki a kutyánkat, akkor bőrgyulladást okozhatunk az ibolyántúli sugaraknak köszönhetően. A bőr kipirosodik, a terület fájdalmassá válik és pörkök is keletkezhetnek főleg az orrháton, orrtükrön, szemhéjakon, az ajkakon és füleken. Emellett hőgutát is kaphatnak a kutyusok a túlzott melegtől, melynek tünetei intenzív lihegés, lassulás, bizonytalan mozgás, elszíneződött nyelv. Ilyenkor nedvesítsük be a szőrét a kutyának, adjunk neki inni és vigyük azonnal pihenni az árnyékba. A szabadban töltött idő alatt számos kórokozóval szúnyoggal, kullanccsal találkozhat a kutya, ezért a fertőzéseket érdemes oltásokkal és erős immunrendszerrel megelőzni. De léteznek olyan baktériumok és vírusok is, amelyek ellen nincs oltás, így nagyon ügyeljünk arra, hogy mit eszik vagy iszik meg a kutyánk idegen helyen, hogy elkerüljük a betegségeket.
Természetes védelem kutyabajok ellen
Ma már léteznek olyan természetes készítmények, amelyek támogatják a kutyák immunrendszerét, így egyszerűen elkerülhetőek a különböző nyári problémák. Ilyen például a huminsav, mely a növények humifikálódása (azaz lebomlás, humuszképződés) során keletkezik. Megtalálható a tőzegben és a leonarditban egyaránt. Ezt a természetes összetevőt már az ókorban is ismerték az emberek, magát a tőzeget számtalan betegség kezelésére használták: például sebekre kötözték az I. Világháborúban, az ókori fürdőkben pedig külsődlegesen alkalmazták bőrproblémák enyhítésére.2 Ezekben az esetekben tulajdonképpen a tőzeg huminsav-tartalma hatott és biztosította a gyógyulást.
A humuszanyagokkal még a gyilkosgalóca is legyőzhető
Az antibiotikummentesség előtérbe kerülésével egyre több kutatás indult, amely a huminsav előnyös tulajdonságait hivatott feltérképezni mind az emberek, mind pedig az állatok esetében. Hiszen itt egy természetes anyagról van szó, amely ellen például nem alakul ki rezisztencia és nincsenek súlyos mellékhatásai, mint egy gyógyszernek. A kutatásokból kiderült, hogy a huminsav kedvezően hat a patogén baktériumok és gombák esetében (például e.coli), így csökkenti a hányást, hasmenést. Jótékonyan befolyásolja még a gyilkosgalóca okozta tüneteket is, és segíti a máj működését, a méreganyagok kitisztulását.3 Növeli a vörösvértestek oxigénszállítási kapacitását, ez pedig bármilyen regenerációs folyamatot elősegíthet, legyen szó egy súlyos betegségből vagy műtétből való felépülésről. Több gyakori kórokozónál is kimutatták vírusellenes hatását, így például a náthákat okozó rhinovírus, az Influenza A és B, valamint a herpesz, illetve a száj és körömfájás.4
Nyári jó tanácsok a kutyus egészségéért
Nyáron fokozottan ügyeljünk a kutyus egészségére is, kapja meg a szükséges és ajánlott védőoltásokat. Figyeljünk a nagy melegben a folyadékfogyasztásra, amely lehetőleg tiszta víz legyen. Ha már fokozott fényérzékenységet tapasztaltunk a kedvencünknél, akkor alkalmazzunk fényvédő krémeket, ha a szabadban töltjük az időt. Nyaraláshoz, pihenéshez mindenképpen vigyünk magunkkal huminsavas krémet, ami segíthet a külső bőrpanaszok megszüntetésében. A kiegyensúlyozott táplálkozás ilyenkor is nagyon fontos, amelyet egészítsünk ki huminsavas étrendkiegészítővel. Ezzel erősödik a kutya szervezetének saját védekezőképessége, ráadásul így kiküszöbölhetőek az allergiás, toxikus reakciók.