Így óvjuk bőrünket a nyári naptól - hasznos tanácsok a nyaraláshoz

A fényvédelem nagyon fontos a nyári időszakban. Horváth Klára a kaposvári Lysande kozmetikai márka  tulajdonosa hasznos tanácsokkal segít nektek a nyári bőrápolásban. 

 

Mikor kenjük be magunkat? Mindig, vagy csak a strandon? És mikor, már reggel, ha az utcára lépünk vagy elég csak erős UV sugárzás esetén? 

 

A túl sok napozás védelem nélkül nem csak a bőrrák kialakulásának kockázatát növeli jelentős mértékben, de nagyban hozzájárul a bőr korai öregedéséhez, a ráncok és barna foltok megjelenéséhez. Ezért mindig használjunk fényvédő krémet! A nap károsító hatásai nem csak a strandon érnek, ezért a hétköznapokban is fontos, hogy a ruhából kilátszó testrészeinket – de különösen az arcunkat – fényvédő krémekkel védjük. 

 

Napozáshoz használjunk megfelelő összetételű és faktorszámú naptejet! A napozókrémeknek nem csak a faktorszáma fontos, hanem az összetétele is. Javaslom, hogy a bio és natúr összetételűt válasszuk, ezt fogadja el az Ecocert és más bio minősítő intézet is. Az ilyen naptejek fizikai és sejtszíntű fényvédőket tartalmaznak így nem kerülnek kémiai anyagok a bőrbe és nem hatnak károsan a bőr milyenségére. 

A fizikai fényvédők hatóanyagaik rendkívül finomra porított ásványok, melyek a bőr felszínén védőréteget alkotnak és az UV sugarakat visszaverik. Ilyen a titán-dioxid és a cink-oxid, melyek biztonságosak és nem irritálják még az érzékeny bőrt sem, sőt a cink-oxid kifejezetten bőrvédő. 

Fontos, hogy ezek a szilárd anyagok viszont a bőrön fehér bevonatot képeznek, ezért gyakran nano szemcsék formájában viszik fel a bőrre. Ebben a formában alig/vagy nem alkotnak fehéres réteget, azonban így már felszívódhatnak a bőrön keresztül és a titán-dioxid komoly egészségügyi kockázatot jelent. 

 

Sejtszintű fényvédők az esszenciális olajok melyek kivédik az UV sugarak DNS károsító hatását. Ilyen például a makadámdió olaj (SPF6), jojoba olaj (SPF4), málnamag olaj (SPF25), shea vaj (SPF6), kakaóvaj (SPF8), karajna magolaj (10 SPF), homoktövismag olaj (SPF10). Emellett az antioxidáns növényi hatóanyagok is segítik a sejtek védelmét mert semlegesítik az UV sugarak hatására bőrünkben keletkező szabadgyököket így védik a bőrt az öregedéstől. Ezek az összetevők lehetnek bioaktív hatóanyagok, növényi kivonatok, mint az aloe vera, fehér tea, zöld tea vagy a vitaminok, mint az E-vitamin, C-vitamin., niacinmid.

 

Ha azonban mégis szintetikus összetevőjű naptejeket választunk akkor fontos tudni, hogy kémiai fényvédőket tartalmaznak. A kémiai fényvédők elnyelik az UV sugarakat és sejt szinten védenek a leégéstől. A bőrben káros melléktermékként-szabadgyökök-keletkeznek, melyek károsíthatják a bőrt, irritációt, fotoszenzitizációt okozhatnak és növelik a bőrrák kockázatát. Érdemes megvizsgálni a mindennapos hidratáló krémünket is, mert gyakori összetevőjük a nappali arckrémeknek. Az INCI felsorolásban így találkozhatunk velük: Octyl Methoxycinnamate (OMC), Ethylhexyl Methoxycinnamate, Benzophenone, Oxybenzone. 

 

Elég, ha esetleg kalappal árnyékoljuk az arcunkat vagy muszáj a fényvédő?

Fényvédő használat mellett is érdemes kalappal, vagy baseballsapkával is védekezni a napsütés ellen, ezek ugyanis leárnyékolják az arcot, és nem fogunk hunyorogni, ami a szarkalábak elsőszámú okozója. Ezen kívül célszerű UV fényszűrő hatású napszemüveg is viselni.

 

Továbbá érdemes figyeljünk arra is, hogy a kritikus 11-15 óra közötti időszakban kerüljük a tartós napfényen való tartózkodást. A fényvédő krémet - a hatás maximalizálására - a kinn tartózkodást megelőzően fél órával vigyük fel a bőrre mert ennyi idő szükséges a maximális felszívódáshoz és a védelem kialakulásához. Strandoláshoz, fürdéshez vízálló készítményeket használjunk, illetve a vízálló fényvédőket érdemes újra felkenni a fürdést követően. Bizonyos gyógyszerek fényérzékennyé változtatják a bőrünk. Így mielőtt elkezdenénk a napozást, beszéljünk az orvosunkkal vagy gyógyszerészünkkel.

 

Fontos, hogy némi napfényt engedjünk az életünkbe mert létfontosságú az egészségükhöz. Az UV-sugárzás fokozza a D-vitamin képződését és segít kivonni a táplálékból a kalciumot, segít elpusztítani a bőr felszínén lévő baktériumokat, és segítségével rendkívül jól orvosolhatóak a kisebb bőrproblémák (ekcéma, pikkelysömör). A napon való sütkérezés emellett bizonyítottan pozitívan hat a mentális egészségünkre. A napfény serkenti az agyban lévő szerotonin nevű hormon termelődését, amely több energiát adhat a testnek és segíthet megőrizni a nyugodtságot, a pozitivitást és a koncentrációt. Az alacsony szerotonin szint közrejátszik a depresszió kialakulásában is. Mindemellett élvezzük a napozást mert kis odafigyeléssel, nagyon szép napbarnított bőrre is szert tehetünk - nem kell elkerülni a Napot, - csak figyeljünk oda, mikor, mennyit és hogyan napozunk. 

 

https://m.facebook.com/lysandenaturkozmetikumok/

 

https://lysande.hu/

Időpont: 
szombat, 2022, július 9 - 12:53

Állásajánlatok Kaposváron