Így válasszunk fenyőfát

Sok az eladó normand és ezüstfenyő, az előbbiért kérnek a legtöbbet, az ezüstért valamivel kevesebbért is hozzájuthatunk. A sima lucfenyő a legolcsóbb de ez az amelyik a leggyorsabban kiszárad az összes közül.

Nézzük mi jellemzi a három legnépszerűbb típust

A lucfenyő

A hagyományos karácsonyfa. Ez a legolcsóbb és sokáig karácsonyillatot áraszt a szobában. Hátránya azonban, hogy tűlevelei szúrósak, és pár napnál tovább nem bírja a fűtött szobában. Mivel sok van belőle, sok van közötte, ami hibás, ághiányos, ritka, ferde, ezért nagy körültekintést igényel a kiválasztása.

 

A normand

Hiába a legdrágább, a második legnépszerűbb fa. Gyakorlatilag nem hullik, csillogó, tömött lombja nem veszti fényét az ünnepek után sem. Könnyű díszíteni, mert nem túl szúrós, és mivel sűrű, kevesebb dísszel is jól mutat. Kisgyermekes családoknál praktikus, mert akár egy hónapon keresztül is szép és illatos. Hátránya az ára: egy karácsonyi vacsora vagy több lucfenyő is kijön belőle.

 

Ezüstfenyő

Az ezüstfenyő előnye, hogy rendkívül szabályos fajta, és sokáig megtartja tűleveleit. Hátránya viszont, hogy rendkívül szúrósak, merevek az ágai, így nehéz feldíszíteni, és szinte semmi fenyőillata nincs. Ráadásul lombozata eleve nem túl fényes, ezért gyorsan száradtnak, kopottnak tűnik. A közepes árkategóriába tartozik.

 

Fenyőfa választása

Miután kiválasztottuk a számunkra ideális fenyőfa fajtát, a következő fontos feladat a tökéletes fenyőfa vásárlása. Íme néhány tipp ehhez:

A fenyőárusoknál általában a fák lombjait hálóval vagy madzaggal kötik össze. Csakis olyan fát vásároljunk, amit megszemlélhetünk felállítva.

Fontos, hogy a fa ép, friss és egészséges legyen. Vizsgáljuk meg alaposan –  a fatörzs legyen egyenes, az oldalágak szabályosak, és ne töröttek. Egy frissen vágott fa tűlevelei rugalmasak, és nincs, vagy legalább is nagyon kevés (belső) barna tűlevél van rajta. Rázzuk meg – ha zöld tűlevelek is hullnak le róla, akkor már elkezdődött a kiszáradás. Egy ágon húzzuk végig az ujjunkat – ha sok tűlevél marad a kezünkben, azt a fát ne vegyük meg. Az utolsó fontos szempont az, hogy a fa szára beleférjen egy átlagos fenyőtalpba – ha nem, kérjük meg az árust, hogy vágja le az alsó ágakat.

Miután hazavittük a fát, felállításig általában garázsban, erkélyen, folyosón hagyjuk.

 

Azonban ha le szeretnénk lassítani a fa kiszáradását, a fát ápolnunk kell:

A fát mindig hűvös helyen tároljuk. Ha hűvös beltérben (garázs, pince, folyosó stb) tároljuk – állítsuk egy vödör vízbe. Ha szabadtéren tároljuk (kert, erkély), a fát meg kell védeni a napsugár, szél, fagy szárító hatásától – a szárát bugyoláljuk be nedves ronggyal, majd tekerjük be az egész fát egy nedves lepedőbe, majd nejlonzsákba.

 

A fa felállítása előtt ajánlatos kb 3  centit lefűrészelni a szárából, így jobban felszívja majd a vizet.

 

Az élő fát nem ajánlott 2 hétnél tovább tartani a lakásban, és ezt is a lakás leghűvösebb részén állítsuk fel fenyőfaként. Az élő fa gyökérzetét se felejtsük el öntözni az ünnepek alatt!

Időpont: 
szerda, 2022, december 14 - 20:37

Állásajánlatok Kaposváron