Lezárult a Magyar Honvédség katasztrófavédelemmel összefüggő beavatkozási képességének fejlesztése elnevezésű projekt harmadik fázisa, amelynek köszönhetően a honvédség hatékonyabban tud segítséget nyújtani a természeti csapások elhárításában, az infrastruktúra védelmében - hangzott a beruházás ünnepélyes befejezésén Budapesten.
A fejlesztésnek köszönhetően a Magyar Honvédség új, speciális szállítójárműveket, azokhoz kiegészítő berendezéseket, illetve munkagépeket kapott, amelyek a korábbiakhoz képest lényegesen nagyobb segítséget képesek nyújtani például árvizek, gátszakadások, vagy földrengések esetén. A beruházást a Széchenyi 2020 program keretében az Európai Unió Kohéziós Alapja támogatta 3,49 milliárd forinttal, a társfinanszírozó a Magyar Állam volt, a projekt harmadik ütemének teljes költsége 4,04 milliárd forint volt.
A csütörtöki ünnepségen mások mellett felszólalt Czermann János, a Honvédelmi Minisztérium stratégiáért és humánpolitikáért felelős helyettes államtitkára, aki elmondta: a 2021-ben indított projekt célja, hogy a klímaváltozás, a szélsőséges időjárás, elsősorban az árvizek miatt egyre gyakrabban kialakuló vészhelyzetekre hatékonyabban tudjanak reagálni.
A beszerzett katasztrófavédelmi eszközök Kaposvárra, Szentesre, Hódmezővásárhelyre és Debrecenbe kerülnek a helyőrségekhez - mondta. Az államtitkár nemzeti ügynek nevezte az emberek biztonság iránti igényét, és annak minél magasabb szintű garantálását.
Az utóbbi évek eseményei - a klímaváltozás hatásai, a világjárvány, a tömeges migráció, az ukrajnai háború, az annak nyomán kialakult energetikai és gazdasági válság - megrendítették az emberek biztonságérzetét, ezért fontos, hogy a katasztrófahelyzeteket az erre hivatottak a legjobb tudásuk szerint kezeljék - emelte ki a helyettes államtitkár.
Czermann János emlékeztetett, hogy az utóbbi hetekben tartották meg az Adaptive Hussars 2023 elnevezésű hadgyakorlatot Magyarországon, amely az utóbbi harminc év legnagyobb ilyen eseménye volt, és amelyen a Magyar Honvédség bebizonyította rátermettségét, szaktudását.
Az eseményen a Belügyminisztérium, Miniszterelnökség és a Honvédelmi Minisztérium illetékesei is részt vettek, a szakemberek pedig részletesen bemutatták a projektben beszerzett eszközöket, amelyek egyebek mellett szállításban, daruzásban, földmunkákban, árvízi védekezésben, műszaki mentésben segíthetik a katasztrófahelyzetek elleni védekezést, illetve az infrastruktúra védelmét.