A tojásallergia általában gyerekkorban jelentkezik, de a gyerekek többsége 3 éves korára kinövi a betegséget. Ritkább esetben életre szólóan megmaradhat, és akár felnőttkorban, jellemzően 40 éves kor előtt is kialakulhat.
A tojásallergia tünetei megegyeznek az egyéb ételallergiák tüneteivel:
●
ekcémaszerű bőrtünetek, csalánkiütés (jellemzően),
●
arc vagy torok duzzadása,
●
orrdugulás, orrfolyás, tüsszögés,
●
hányás, hasmenés, hasi fájdalom,
●
nehézlégzés, asztmaszerű rohamok (ritkán),
●
anafilaxiás sokk (azonnali beavatkozást igénylő életveszélyes állapot - a legritkább esetben).
A tojásfogyasztást csak 9 hónapos 1 éves kor után (allergiára hajlamos gyermekeknél 2-4 hónappal később) – kizárólag friss, jól megfőzött tojássárgájával szabad elkezdeni, és a tojásfehérjét fokozatosan kell hozzáadni az étrendhez.A tojásallergia egyetlen kezelési módja a tojásmentes diéta betartása, vagyis a tojást (tojássárgája és fehérje) és az abból vagy tojásporból készülő ételek fogyasztását is kerülni kell. Mivel számos élelmiszerben található tojásfehérje (pl. pékáruk, kenyér- és tésztafélék, krémtöltelékek, fagylaltok, marcipán, majonéz), és az élelmiszeripar számos formában használ tojást, ezért kiemelt figyelmet kell szentelni az élelmiszerek összetevőinek (allergén és tojásmentes jelölések) ellenőrzésére.
Sűrítésre főzés során használhatunk burgonyát, étkezési vagy kukoricakeményítőt, illetve tojáspótló port. Az ételek lazítására, állagának javítására a rizs, a búzadara, a tojásmentes zsemlemorzsa, az élesztő vagy a szódabikarbóna alkalmazása, illetve tojásos tészták helyett a durumtészta fogyasztása ajánlott. Kukoricakeményítő vagy tej mellett panírozáshoz kiváló megoldást jelent a palacsintatésztánál kicsit sűrűbb, lisztből és vízből kevert massza.
A tojás pótlására szerencsére édességek sütésénél is számos lehetőség kínálkozik:
●
Tönkölybúzából, rozsból vagy árpából őrölt lisztekből kevés víz hozzáadásával, tojás nélkül is tökéletes állagú tésztát lehet keverni.
●
Tojáspótló készülhet lenmagból vagy chia magból: a magok vízbe áztatása és megfőzése után összeturmixolt keverék jól összefogja a süteményt, de ugyanerre a célra, a süteménymasszára ráhintve, és jól elkeverve benne, használhatunk zabpelyhet is.
●
Kevert sütemények esetén a tojást kiválthatjuk alma- vagy banánpürével, illetve mogyoróvajjal, így az édesítő és az olaj (zsiradék) mennyiségét is csökkenthetjük.
●
Kevert tésztákban, piskótákban a tojást a következő összetevőkkel helyettesíthetjük: 1 teáskanál sütőpor + 1 teáskanál szódabikarbóna + 1 evőkanál almaecet/frissen facsart citromlé (vagy 1/2 evőkanál 10%-os ecet) + 1-2 evőkanál olaj (recepttől függően) = 1 tojás.
Végül tojásmentes, egészséges nassoláshoz szeretnénk figyelmükbe ajánlani a Majomkenyér édes és gyümölcsös – ízletes vegán finomságait!