Farkas Nóra elsőkönyvesként az Összeköt a szeretet című, a Manó Könyvek által kiadott beszoktatós mesekönyvével került be a köztudatba.
A kötet azóta is töretlen népszerűségnek örvend, immár a hatodik utánnyomásnál tart. Az első mesekönyvet újabbak követték, Nórának ma már öt saját, és további két, ismert magyar költőkkel és írókkal közös kötete található meg a boltok polcain. Az Apa szeret!, az Összeköt a barátság, a Nem félek! és a Szeretünk téged! pedig sok gyermek kedvencévé és segítőtársává vált az elmúlt évek során, így mi is feltettünk néhány könyves kérdést a kaposvári írónőnek.
Hogyan lesz egy jogászból mesekönyvíró?
A jog és a mese világa valóban két, egymástól igencsak távol eső terület, valahol azonban mégiscsak kiegészítik egymást. Legalábbis az én életemben. A jogi feladatok esetében a racionalitásé a főszerep. Észérvek alapján, keretek között, a logika és a paragrafusok mentén kell megoldani a feladatokat. A meseírás viszont egészen más. Utóbbit az alkotás öröme, a kreativitás, a szabadság jellemzi, amire a mindennapokban nagy szükség van, hiszen feltölt és energiát ad.
Sokan vágynak arra, hogy kezükben tarthassák a saját könyvüket. Neked milyen tapasztalataid vannak? Nehéz könyvíróvá válni ma Magyarországon?
A mai napig hihetetlen számomra, mennyire könnyedén zajlottak a kezdeti lépések. Az első kiadó, amelynek elküldtem a kéziratot – a Manó Könyvek – mindössze huszonkét perc alatt pozitív választ adott, néhány nap múlva pedig már a szerződés részleteiről tárgyaltunk. A könyv megjelenését követő számtalan hálás üzenet, olvasói fotó és elismerő kritika pedig minden előzetes várakozásomat felülmúlta.
Milyen út vezet az ötlettől a könyv megszületéséig?
Az ötlet és a kéziratba öntés között viszonylag rövidebb idő telik el, volt, hogy egy ültő helyemben írtam meg a történetet. A nyomtatott könyvvé váláshoz természetesen már jóval hosszabb időre volt szükség. Ahhoz, hogy egy mese kézzel foghatóvá váljon, rengeteg embernek – az illusztrátornak, a szerkesztőnek, a tördelőnek, a kiadónak és a nyomda megannyi munkatársának – a hozzájárulására van szükség. Ez az időszak fél-egy évig is eltarthat.
Milyen terveid vannak a jövőre nézve?
Hozzám a mesék állnak igazán közel, így a terveim többsége – bár más korosztály felé is kacsintgatok - ehhez a műfajhoz köthető. Jó pár mesekönyvre való ötletem van, amelyek közül remélem több is megvalósul a nem is olyan távoli jövőben.
Mit tudsz tanácsolni a kezdő íróknak?
Azt hiszem, én lehetek az élő példa arra, hogy a szárnyait épp csak bontogató, elsőkönyves szerzők is kaphatnak bizalmat, lehetőséget, esélyt a könyvpiacon. Érdemes álmodni, hinni a megvalósulásban, erőt és bátorságot gyűjteni, és persze lépéseket tenni a megvalósulás érdekében, hogy aztán ők is viszontláthassák a könyvüket a boltok polcain. Mert tényleg lehetséges!