A koronavírusról elképesztő mennyiségú álhír kering ezért megpróbáltuk nektek összeszedni a legfontosabb tudnivalókat.
Tünetek, megbetegedések, halálozás
A vírus az influenzához hasonló klinikai tüneteket produkál, amelyek szinte minden esetben lázzal kezdődnek, és jellemzően száraz köhögés jelentkezik. A betegség súlyosbodásakor nehézlégzés, légszomj, majd a legsúlyosabb esetekben tüdőgyulladás alakul ki. Ritkábban egyéb tünetek is társulhatnak, mint például izomfájdalom, fejfájás vagy torokfájás.
Mit tehetünk a vírus ellen?
Hogyan tudjuk megelőzni a fertőzést? Annak ellenére, hogy a terápiára vonatkozó kísérletek, vizsgálatok, illetve a vakcinafejlesztési kísérletek is gyors ütemben elindultak, jelenleg hatékony antivirális kezelés és oltóanyag nem áll rendelkezésre a vírus ellen.
Mivel az influenzavírusokhoz hasonlóan egy cseppfertőzéssel terjedő betegséggel van dolgunk, a higiénés szabályok betartása elengedhetetlen. Gyakori kézmosás, zsebkendőbe (nem tenyérbe) tüsszentés, arcunk érintésének kerülése és (tényleges járványügyi helyzet esetén) akár szájmaszk viselése – mindezekkel jó eséllyel elkerülhetjük a fertőzést.
Természetesen a legfontosabb az, hogy ha betegnek érezzük magunkat, azonnal jelentkezzünk orvosi ellátásra, főleg, ha a betegség kezdetét megelőző 14 napban a fertőzéssel érintett területeken jártunk, vagy érintkeztünk olyan (esetleg már beteg) személlyel, aki szintén ilyen területről érkezett.
Biztonságos levelet vagy csomagot fogadni Kínából?
Igen, biztonságos. Korábbi vizsgálatokból tudjuk, hogy a koronavírusok nem élnek túl hosszú ideig a különböző tárgyakon, így például leveleken, csomagokon sem.
A rendszeres, sós vizes orröblögetés segít megelőzni azt, hogy megfertőződjünk?
Nem, erre vonatkozóan nincs bizonyíték.
A fokhagyma fogyasztásával elkerülhetjük az új koronavírussal való megfertőződést?
A fokhagyma egy egészséges étel, melynek van némi antimikrobiális tulajdonsága, azonban arra nincs bizonyíték, hogy védelmet jelente az új koronavírussal szemben.
A koronavírus fertőzés csak az időseket érinti vagy a fiatalok is fogékonyak rá?
Bármely életkorú ember megfertőződhet a 2019-nCoV vírussal. Azonban az idősek, a már meglévő kórképekkel (pl. asztma, cukorbetegség, szívbetegségek) küzdők sokkal fogékonyabbak rá, és náluk a betegség súlyosabb formája alakul ki.
Az antibiotikumok hatékonyak a megfertőződés elkerülésére és a koronavírus fertőzés kezelésére?
Nem, az antibiotikumok nem hatásosak a vírusokkal szemben, azok csak a baktériumokra hatnak.
Érdemes betárazni ételből?
A koronavírust megállítani nem lehet, valószínű, hogy Magyarországon is lesz gócpont, ahol az adott terület karantén alá kerül. Európában, a huszonegyedik században azonban nem fog előfordulni, hogy egy karantén alatt akadozzon az élelmiszerellátás.
Arra érdemes figyelni, hogy a különlegesebb, nehezen beszerezhető árut lehet, nehezebb lesz beszerezni.
A másik kérdéskör az allergia: glutén-, laktóz-, tejfehérje és egyéb allergia kapcsán mindenképpen érdemes felkészülni, elképzelhető, hogy az ehhez szükséges élelmiszerek nehezebben beszerezhetőek lesznek.
Ajánlott, hogy innentől kezdve egy kicsit odafigyelve vásároljunk: mi az, aminek utána szoktunk menni, ami nem kapható a legközelebbi, nagyobb üzletben.
Be kell szerezni gyógyszert?
Karantén alatt sem áll meg az élet, az emberek ugyanúgy válnak betegekké, szorulnak kezelésre függetlenül a vírustól is. Nem valószínű, hogy kifogynak a készletek, viszont jobb, ha ilyenkor nem kell egészségügyi intézetet felkeresnünk a receptért, hiszen ott nagyobb eséllyel fertőződhetünk meg. Tehát a háziorvossal írassuk fel a számunkra szükséges gyógyszereket, ezenkívül legyen otthon: fertőtlenítőszer és sebkötöző-szerek, fájdalomcsillapító, lázcsillapító, hasfogó, hashajtó. Ha bármire szükségünk van rendszeresen, például allergia-gyógyszer, herpesz-kenőcs, fogamzásgátló, óvszer, stb., arról is gondoskodjunk. Továbbá érdemes immunerősítő vitaminokat szedni.
Túlreagáljuk a koronavírust?
Számos más influenzavírus több áldozatot szed, vagyis sokkal több a fertőzött, de a halálozási ráta jóval alacsonyabb. A kínai koronavírus halálozási aránya is csupán 2 százalék, és az is csak idősekre vagy krónikus betegekre vonatkozik, de ez nem azt jelenti, hogy a járványt túlreagálták. Hiszen ha csak egy ember halála megelőzhető a megfelelő óvintézkedésekkel, akkor azokat meg kell tenni.
Koronavírussal kapcsolatban ingyenesen hívható telefonszámok:
0680 277455
0680 277456