Május elejétől fokozatosan, szigorú menetrend mellett kezdődhet meg az ország életének és gazdaságának újraindítása.
Magyarországon sikerült lassítani a járvány terjedését. A korlátozások hosszú távú fenntartása azonban súlyos gazdasági következményekkel jár. A magyar egészségügy felkészültsége lehetővé teszi, hogy tervet állítsanak össze a gazdaság újraindítására, ez azonban csak fokozatosan, szigorú menetrend mellett történhet meg.
Május 3. után a védekezés új szakasza kezdődik el, és olyan új szabályrendszert kell megalkotni, amellyel a leginkább veszélyeztetett idősek és leginkább fertőzött nagyvárosok védelmét továbbra is megfelelő körülmények között tudják biztosítani, de "az élet és a gazdaság egyre inkább újraindulhat" - mondta Gulyás Gergely miniszter a csütörtöki online sajtótájékoztatón. -A változtatásokról a kormány a jövő szerdai ülésén dönt.
A miniszter nem tartja időszerűnek az összes diák visszaengedését az iskolákba, azt azonban megállapította a kabinet, hogy az egészségügy felkészültsége lehetővé teszi a magyar gazdasági élet újraindításának tervét, de ez csak fokozatosan, szigorú menetrend alapján történhet meg.Folyamatosan figyelik a nemzetközi gyakorlatot, elsősorban Dél-Németországot és Ausztriát.
A járvány az első ütemben azt követelte meg, hogy a terjedési sebességének csökkentésével a legrosszabb forgatókönyvvel számolva időt nyerjenek az egészségügyi felkészülésre. Az emberek közötti kontaktusok számának csökkentése eredményes stratégiának bizonyult, nagy részben az állampolgárok felelős magatartásának köszönhetően. A társadalmi érintkezések száma 70-90 százalékkal csökkent.
2020 áprilisában a napi esetszám 14 és 210 között ingadozott Magyarországon. Április 21-ig összesen öt olyan nap volt, amikor 100 fölött volt a bejelentett új megbetegedések száma. Az esetek többsége azonban néhány zárt közösségben, jellemzően kórházi osztályokon, szociális vagy idősotthonokban történt fertőzésekhez köthető.
Az új koronavírus tehát nem tudott utat törni, a nem intézményi fertőzéshez köthető megbetegedések száma meglehetősen stabil. Az országos kiterjedésű járványt a védekezés első fázisában sikerült elkerülni Magyarországon.
A védekezés május elején kezdődő második fázisában a feladat a biztonságos visszatérés feltételeinek meghatározása.
A szakértők munkáját nagyban segítik a már több mint 350 ezer kitöltésnél járó online kérdőívre adott válaszok is (http://covid.sed.hu), amelynek kitöltésére továbbra is buzdítanak mindenkit.
Forrás: koronavirus.gov.hu/ITM kommunikáció/MTI