Mikulás a Világban - Ausztráliába kengurukkal, Hollandiába hajón érkezik

December 6-án a Világ számos pontjára megérkezik a Mikulás, Ausztráliában például kenguruk húzzák a szánját, Hollandiába pedig hajón érkezik és lóháton járja az országot.

 

Lappföldi Mikulás/Finnország

Az igazi Télapó itt lakik. A télapó egyenesen bekopog a házakba, s a házba lépve hangosan megkérdezi: “Lakik itt jó gyerek?”  Finnországban a Télapó, “Joulu Pukki” Rovaniemi városában él, és saját irodájában válogatja szét a világ minden tájáról érkező leveleket, amelyekkel a gyerekek árasztják el. 

 

Orosz Mikulás

Oroszországban a Télapót Djed Moroz-nak, vagyis Fagy Apónak hívják. Orosz szánon, vagyis trojkán érkezik Újévkor, piros vagy kék hímzett kabátot visel és nagy vándorbottal jár, fejét óriási szőrös kucsma díszíti.

Az orosz gyerekek ajándékát az ablakba teszi, így nem kell bemásznia a kéményen, egyszerűen csak megáll a gyerekek ablaka előtt. Segítője Sznyegúrocska, vagyis Hópelyhecske, aki segít neki az ajándékok szétosztásában.

 

via GIPHY

Amerikai Mikulás

Az amerikai és kanadai Mikulást Santa Claus-nak hívják. Nagydarab, pirospozsgás idős ember, aki mindig jókedvű, piros kabátot. Karácsonykor szánon érkezik, amelyet rénszarvasok húznak.

A rénszarvasok is nagy népszerűségnek örvendenek Amerikában, a legismertebb közülük Rudolph, akit akkor választott maga mellé a Mikulás, amikor azt a testvérei kicsúfolták piros orra miatt. A gyerekek kekszet és tejet készítenek ki a Mikulásnak.

 

Angol Mikulás

Angliában a Mikulást Father Christmas-nak, vagyis Karácsony Apónak hívják.  Piros kabátot és csizmát visel, fehér a szakálla. Az angol Mikulásnak úgy küldenek levelet a gyerekek, hogy bedobják azt a kandallóba, ahonnan a levél és a kívánságlista egyenesen az Északi sarkra repül. Ha a kívánságlista előbb kap lángra, mint maga a levél, akkor a listát újra kell gondolni és sajnos át is kell írni.

 

via GIPHY

Olasz Mikulás

Olaszországban a gyerekeket a Strega Buffana látogatja meg, a Jóboszorkány. Karácsony másnapján érkezik, és rengeteg ajándékot oszt ki a jó gyerekeknek, akik pedig rosszul viselkedtek az évben, azok szenet kapnak tőle. Boszorkányhoz illően nem szánon közlekedik, hanem seprűnyélen lovagolva járja be egész Olaszországot.

 

Ausztrál Mikulás

Ausztráliában Mikulás ünnepe nyár közepére esik, így ott soha nincs fehér Karácsony. Éppen ezért az ausztrál gyerekekhez érkező Mikulás nem havon közlekedik, az ő szánját nyolc fehér kenguru húzza.

A Mikulás jó kedvű, kedves, figyelmes és természetesen mindig megajándékozza azokat a gyerekeket, akik jól viselkedtek egész évben.

 

Japán Mikulás

Japánban a Mikulást Hoteiosho-nak hívják, ami Ajándékot Hozó Istenséget jelent. Alakja egy buddhista szerzetes személyével olvadt össze. Ugyanúgy faggatja, majd dicséri és megajándékozza a japán gyerekeket, mint más országokban.

Azt tartják róla, hogy nem csak az arcán, hanem hátul is van szeme, így minden gyereket jól lát, hogy jól vagy rosszul viselkedik.

 

Német Mikulás

A német Mikulás megjelenésében éppen olyan, mint a többi európai társa: piros nagykabátja van, és a tarisznyájában vagy a zsákjában hozza a játékokat a jó gyerekeknek. Neve Weichnachtsmann, vagyis Karácsony Apó.

Segítője, Knecht Ruprecht vállalta át a büntető szerepet, aki egy kis ördögfióka, testén mindenhol szőrökkel, ördög ábrázattal. Sok gyereket riogatnak azzal, hogy ha nem lesz jó az év folyamán, akkor jön Ruprech krampusz decemberben, beleteszi a zsákjába és elviszi magával.

 

Holland Mikulás

Hollandiában a Mikulást Sinterklaas-nak hívják, minden évben november közepén száll partra Hollandiában és érkezése óriási szenzációnak számít a holland gyerekek között. Amerigo nevű fehér lován járja be az országot és december 6-ára virradóra teszi a gyerekek cipőibe az ajándékokat. 

A gyerekek répát és vizet készítenek az ablakhoz, hogy Sinterklaas lova ehessen és ihasson addig, amíg gazdája szétosztja az ajándékokat. Hollandiában december 6-án este ajándékozzák meg egymást,  az ajándékok mellé mindig készítenek egy-egy versikét is. Sinterklaas segítői a feketére festett Fekete Péterek, akik szintén kisebb ajándékokat adnak a gyerekeknek.

 

Magyar Mikulás

Magyarországon a 18. század végéig egy a mostaninál jóval zordabb, szigorú, nem csak jutalmazó, de sokszor keményen büntető Mikulás járta a házakat.

A hagyomány szerint lánccsörgéssel, félelmet keltve érkezett, aminek emlékét a 20. század első feléig őrizték a falvakban, mikor december 6-án a legények kiabálva, láncokat csörgetve járták a házakat és ijesztgették a gyerekeket, főleg a lányokat.

Mostanra lényegesen kedvesebb képünk van a Mikulásról, akinek segítői a krampuszok, vagyis a kis, feketébe öltözött ördögfiókák, akik a Mikulás körül szaladgálnak és ijesztgetik a gyerekeket és aki rossz volt, annak virgácsot adnak. 

Időpont: 
vasárnap, 2020, december 6 - 08:54

Állásajánlatok Kaposváron