Magyar virológusok mondták el szerintük melyik vakcina a legjobb

A kutatók által működtetett Kovidők tájékoztató csatornának péntek este  sikerült leültetnie négy virológust, akik arról is beszéltek, melyik oltóanyag-típust tartják megfelelőnek és milyen mellékhatásokra lehet számítani.

 

 

A beszélgetésből egy dolog biztosan kiderült, a szakemberek abban egyetértenek: bármilyen vakcina sokkal jobb a betegségnél.

 

Kevésbé értettek egyet abban, melyik oltóanyaggyártó technológiát tartják a leghatékonyabbnak. A koronavírus elleni vakcinák közül eddig Magyarországon ötöt engedélyeztek, ezek között van mRNS alapú (Moderna, Pfizer/BioNTech), vektorvakcina (Oxfordi Egyetem, Szputnyik V) és elölt víruson alapuló (a kínai Sinopharm) is.

 

Duda Ernő, a Szegedi Tudományegyetem professzora ideálisnak azokat az oltóanyagokat tartja, melyek minél kevesebbet tartalmaznak a vírusból. Ide sorolja a hírvivő RNS-re épülő vakcinákat,  és jónak tartja az adenovírust tartalmazó vektorvakcinákat is. Ha egy oltóanyag az egész vírust tartalmazza, szerinte akkor van a legnagyobb esélye, hogy valamilyen hosszú távú mellékhatása legyen, ami akár csak hónapok vagy évek után jelenik meg. 

 

Duda Ernőhöz hasonlóan az mRNS vakcinák mellett tette le a voksát Rusvai Miklós, az Állatorvostudományi Egyetem nyugalmazott virológusa is, második helyre ő az inaktivált vírust tartalmazó oltóanyagokat tette. A vektorvakcinákkal az a problémája, hogy az európai lakosság egy részének vérében ellenanyagok vannak a vektorvírussal szemben, ami adott esetben csökkentheti a hatást.

 

Tóth Sándor kutató virológus a teljes elölt vakcinát tette az első helyre, mert egyrészt nem élnek, jobban felkészítik az immunrendszert, és az esetleges mutációk ellen is jobban véd. Második helyre az mRNS-t, harmadikra a csimpánz adenovírus vakcinát helyezte. 

 

A különböző  vélemények után kisebb vita alakult ki, Duda Ernő szerint például bár nagyon kicsi az esélye, de az inaktivált vírus igenis tud később nem kívánt reakciót kiváltani a szervezetben.  Azt is hozzátette, hogy a kínai vakcinával a harmadik világ országainak lakosságát oltják, ahol az autoimmun betegségekre való hajlam nagyságrendekkel kisebb, mint Európában. 

 

Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjának munkatársa nem szívesen állít fel sorrendet, mert úgy véli, a jelen járványhelyzetben mindegyik oltóanyagnak megvan a maga helye. Ráadásul a legtöbb vakcinánk inaktivált, aminek a kockázata ugyan tudományosan nem tagadható, de nagyon minimális – hangsúlyozta.  Az inaktivált vírust tartalmazó oltóanyagok védelmére kelt Rusvai Miklós is, aki emlékeztetett, hogy ilyen az influenzaoltás is, amivel évente széles körben oltanak Magyarországon.

 

A mellékhatások esetében a virológusok már sokkal inkább egyetértettek, ezek többsége nem is mellékhatás, hanem a szervezet természetes immunválasza. A Pfizernél  100 ezer beoltottból egynél alakulhat ki anafilaxiás sokk, amire fel lehet készülni és így jól kezelhető a helyszínen.

via hvg.hu

A teljes videót itt nézhetitek meg: 

Időpont: 
vasárnap, 2021, február 7 - 11:44

Állásajánlatok Kaposváron