Somogyjádon, az erdő szélén az egykori közlegelőn neveli teheneit Radák Reni és Turcsányi Dani. Virág, Cunci, Vandi, Bubu, Füles és Ludmilla tejéből pedig fantasztikus tejtermékek készülnek, túró, parenyica, grill-sajt, amelyeket ti is megvehettek.
Vállalkozásuk 2019-ben indult és kézműves, kistermelői tejtermékek készítésével foglalkozik. Renivel és Danival a vállalkozásukról, tehenekről, tejről, sajtokról beszélgettünk.
Hogyan indult a vállalkozás?
Mindkettőnknek volt egy ilyen becsípődése, hogy mi fejős tehenet akarunk tartani, és a tejből sajtot, túrót, mindenféle tejterméket készíteni. Eleinte az volt az elképzelés, hogy tartunk a már meglévő húsmarhák (Vörös Angusok voltak) mellett egy fejős tehenet és saját részre készítünk tejterméket. Aztán ez egy kicsit kinőtte azóta magát. Ez egy hobbiból indult szerelem-vállalkozás.
Milyen termékeket készítetek?
Viccesen szoktam mondani, hogy nálunk a “tehén gyümölcsei” teremnek.
A nyers tejtől kezdve megtalálhatók nálunk különféle sajtok, mint például a krémsajtok, a hevített-gyúrt sajtok, azaz a parenyica, mozzarella, különböző ízesítésű sajttekercsek, a gomolya jellegű friss sajtok, feta, grill, és félkemény sajt, valamint vaj, joghurt, aludttej, tejföl és túró is. De a sajtkészítés mellékterméke, a savó sem vész kárba, ugyanis hevítéssel az ordát vagy ahogy az olaszok hívják, a ricottát is kinyerem belőle.
Mi a különlegessége a vállalkozásotoknak?
Hogy nálunk a sajt mellé élmény is jár. Aki szeretné látni honnan származik a tej, amit vásárol, vagy miből lesz a sajt, nagyon szívesen körbevezetjük a gazdaságban. Meg lehet nézni a teheneket a legelőn, és mivel nagyon kíváncsi állatok, egészen biztos, hogy a látogató meg is fogja tudni simogatni őket.
Mit kell tudni a nálatok készülő tejtermékekről?
A különlegessége a teheneinkben rejlik. A Jersey tehén teje sárgás színű, karotinban, valamint ásványi anyagokban rendkívül gazdag. Zsírban és fehérjében a legkoncentráltabb, 18%-kal több fehérjét, 20%-kal több kalciumot és 25%-kal több zsírt tartalmaz, mint az “átlagos” tehéntej. Illetve van még egy fontos dolog, amit érdemes megemlíteni a Jersey-tejjel kapcsolatban: A2. Az A2 tej olyan szarvasmarha teje, amely fehérjetartalmában a β-kazein egy bizonyos formáját, az úgynevezett β-kazein A2-t tartalmazza, a β-kazein A1 forma helyett.
Egyébként van több olyan állandó vásárlónk, aki pont amiatt vásárol tőlünk termékeket, mert csak ezt tudja fogyasztani, ettől nincsenek emésztési problémái, szemben a bolti, ismeretlen eredetű tejtermékekkel.
Honnan kapták a tehenek a nevüket?
2019 márciusában 4 vemhes üsző (még nem ellett nőivarú szarvasmarha) érkezett a portánkra. Ők egy nagy telepről jöttek, ott nem szokás elnevezni az összes állatot, így nekik is csak a fülükben lévő számuk volt, így a névadás ránk várt. Két üszőnek szinte adott volt a név: Virágunk Dani nagypapájának tehene után kapta a nevét, Cuncink az én nagymamám kenyértolvaj tehene után.
A harmadik üsző a feltűnően nagy fejbúbja miatt lett Bubu. A negyedi üsző, mivel picike, félénk, szürke színű volt, az Egérke nevet kapta. Időközben az első üsző megellett, így a napi rutin részeként mindenki megkapta az abrak-adagját, és míg a fejés tartott, megkötöttük őket. Egérke viszont nem adta be a derekát, ellenben az abrakot ugyanúgy követelte, mint a többiek. Ennek érdekében ment keresztül mindenen, mint a rakéta. Borította fel a fejőgépet, szaggatta a villanypásztort, trappolt át a többieken. Így muszáj volt valami hozzáillőbb nevet keresnünk neki, ami aztán adta is magát. Egérkéből a banda Vandálja lett… Aki azóta szerencsére megszelídült
Miért érdemes nálatok vásárolni?
Mert azon túl, hogy ha helyi termelőtől vásárolsz, azzal egy családnak segítesz fennmaradni; valamint olyan terméket, esetünkben élelmiszert kapsz, ami szívvel-lélekkel készült.
Facebook-on Igazi Ízek néven vagyunk jelen, ott a címünk, telefonszámunk mellett az éppen aktuális kínálatról is lehet értesülni.