A propolisz egy sokoldalúan felhasználható, gyógyhatású szer, amelyet a méhek állítanak elő. Jó hír, hogy már alkoholmentes csepp változatban is kapható a kaposvári Méhészboltban, így gyerekek is fogyaszthatják.
A propolisz (más néven méhszurok) egy gyantaszerű anyag, amit a méhek a kaptár védelmére állítanak elő, betolakodó baktériumok és más kórokozók ellen gyűjtik. A propolisz ragacsos, barnás, édeskés illatú. Alapanyagát a méhek környezetében található fák rügyein és fiatal ágain található gyanta adja, a legfőbb propoliszforrás a fekete nyár, de egyéb növényekről is gyűjtenek, például fenyőkről, tölgyfáról, égerfáról és napraforgókról.
Arckrémekben is használják (és ez is megvásárolható)
A propolisz-tinktúra egy sötét színű, mézes-alkoholos illatú folyadék, melyet fogyaszthatunk vízzel, teával hígítva, vagy töményen, kockacukorra vagy mézre cseppentve. Rendszeres fogyasztásával megelőzhetőek vele különböző vírusos, bakteriális és gombás fertőzések. Gyulladáscsökkentő hatását kihasználhatjuk légúti, húgyúti fertőzések, influenza vagy gyomorfekély esetén.
Propolisszal hatékonyan kezelhetők nehezen gyógyuló sebek, égési sérülések, horzsolások, a herpesz és az afta. Ismert fájdalomcsillapító hatása, csökkenti a vérnyomást és javítja a szervezet ellenálló képességét. Jó kiegészítő lehet a rákterápiában, mivel fokozza a szervezet daganat ellenes tevékenységét.
A méhek a nektárgyűjtő szezonon kívül gyűjtik a propoliszt, amikor a fiatal dolgozóméhek az utódokat táplálják. Többnyire a nap legmelegebb időszakában, dél körül gyűjtik be a propolisz alapanyagait, mivel ekkor a fákon található gyanta folyékony. A kaptárban állandóan 35 fok körüli a hőmérséklet, a páratartalom magas, a kaptár körül pedig tömegesen vannak jelen más rovarok. Ez ideális környezet lehet különböző kórokozóknak a szaporodásra, a kaptár megfertőzésére. A méhek a propoliszt hívják segítségül: propolisszal tömik be a kaptár réseit, így az folyamatosan hermetikusan lezárt. Ugyancsak propoliszt használnak a kaptár fertőtlenítésére, a kaptár belső falaira propoliszt visznek fel, hogy megakadályozzák a kórokozók elszaporodását. Az új lépeket szintén propolisszal kezelik, így sterilizálják őket. A kaptárba tévedt rovarokat szintén propolisszal vonják be, mintegy bebalzsamozzák őket, hogy - miután elpusztultak - ne induljanak bomlásnak és ne fertőzzék meg a kaptárat a bomlás során termelődő anyagokkal.