Nagy turikörképünk második részében a kilós turikat nézzük meg közelebbről.
A kilós turik nagy családjában is több típust lehet megkülönböztetni. Vannak a vállfás kilós turik, és a kupacos kilós turik - alapvetően az különbözteti meg őket, hogy a vállfás általában drágább, mint a kupacos és jobb minőségű ruhákat találunk az előbbiben, bár ez sem minden esetben igaz.
Kaposvár egyik legkedveltebb turkálója a Háda, ahol bálabontáskor - vagyis amikor lecserélik az árukészletet - kisebb tömegjelenetek alakulnak ki. Ilyenkor a legkülönbözőbb korú hölgyek, és néhány bátrabb férfi, eltökélten, félelmet nem ismerve válogatják a ruhákat és a levadászott darabokat bőszülten gyömöszölik a nejlon zsákokba, amit úgy cipelnek maguk után, mint valami értékes hadizsákmányt. Ezeken a napokon gyáva ember nem merészkedik be az üzletbe, mert ilyenkor civilizált emberek néhány használt ruha miatt hajlamosak úgy viselkedni, mint valami barbár horda. A turizók ilyenkor szabályosan felforgatják a boltot, halmokban állnak a kiszórt holmik a padlón, az alkalmazottak pedig gondolom alig várják, hogy vége legyen az őrületnek.
Az Hádában a lakástextil kivételével minden 3490 forintba kerül kilónként: a táskák, a cipők, és természetesen a ruhák is. Ebből következik, hogy minél könnyebb egy holmi annál olcsóbb lesz. De egy-egy kabátért, vagy nehezebb cipőért könnyen kifizethetünk 4-5000 forintot is. A 3490 forintos ár egyébként nem olcsó, ha valaki alaposan bevásárol könnyen otthagyhat több ezer forintot. A cipő és a táska kínálat meglehetősen vegyes, találni elég jó darabokat, de a cipők között elég sok a sérült, vagy karcos, ezért nem árt nyitott szemmel válogatni a lábbelik között.
A ruhákat színek szerint és típusonként is csoportosítják, külön vannak a felsők, kabátok, nadrágok, ez jelentősen megkönnyíti a vásárlók dolgát, egyszerűbben lehet válogatni. A gyerekruhák, a sálak és a plüssállatok viszont kupacban vannak, ládákba bedobálva, ezekért egy kicsivel többet kell küzdeni. A rucik minősége elég változó, de többségében elfogadható állapotban lévő holmikat találunk, amelyek nagy része elég divatos is. Alkalmi, elegánsabb öltözékhez, például egyberuhához és fürdőruhához(!) viszont meglehetősen jutányosan juthatunk hozzá némi szerencsével.
Az árukészlet nagy, célszerű az árucsere után pár nappal megnézni a kínálatot, bár az elszántabbak megpróbálkozhatnak a „bálabontás” napján is bejutni. (Olvasnivalót, három napi hideg élelmet, kevlár mellényt, lovagi páncélt ebben az esetben érdemes magukkal vinni….)
Az Reál Bála a másik közkedvelt turizós hely, amelynek az árait és a választékot is meglehetősen nehéz követni, mivel naponta változnak. Egyes napokon 200 forint/darab áron lehet ruhákhoz hozzájutni, máskor 2500 forintos, vagy 990 forintos kilónkénti áron, illetve drágább, darabáras, vállfás ruhákat is találunk. A weboldalon lehet erről tájékozódni, illetve az üzletnél ahol mindig kiírják az aktuális árfolyamot.
Az biztos, hogy, aki szereti a kalandot és él benne némi kincskereső szellem itt megtalálja a számítását, bár szükségeltetik némi kitartás ahhoz, hogy átnézzük az összes cuccot. Az üzlet legnagyobb problémája, hogy sötét és nem túl jó illatú. Viszont akciós napokon potom áron juthatunk tök jó rucikhoz, amiért meg is kell dolgozni, hiszen ilyenkor a ruhák minősége nagyon vegyes és át kell forgatni pár kiló textilt, hogy ráakadjunk egy-egy jobb darabra. Itt is vannak cipők ezek is darabárasak, ám előfordul, hogy leakciózzák a lábbeliket és akkor ráakadhatunk egy egészen jó darabra egészen jó áron.
A harmadik kilós kincsesbánya a Dózsa György utcában található itt naponta megy le a ruhák kilónkénti ára. Hétfőn 1990 forinttal kezdenek, ami csütörtökön már 990 és így tovább egészen szombatig. A cipők és az apróságok(övek, táskák, játékok) valamivel drágábbak, de ugyanúgy csökken az ár minden nap. Ebben a turiban nincs mese melózni kell: túrni, fötörni, pakolni, válogatni. Ez pedig meglehetősen fárasztó, mivel a minőség teljesen kiszámíthatatlan. Előfordul, hogy alig akad egy-egy tetszetősebb gönc a kupacokban, de vannak hetek, amikor kifejezetten sok a jó holmi.
Ennél az üzletnél szükségeltetik némi taktikus gondolkodás, hiszen nem mindegy, hogy az ember melyik napon megy vásárolni, hétfőn még van miből válogatni, de aztán ahogy telik a hét, egyre fogy a készlet, egyre több dolgot visznek el, viszont egyre kisebb az ár. Előfordul, hogy csütörtökön, sőt pénteken is be lehet gyűjteni még valamirevaló cuccokat, de az sem kizárt, hogy nem találunk semmi használhatót. Ebben a turiban izgalmas a vásárlás, mert teljesen kiszámíthatatlan, hogy mit találunk és ezért függővé is lehet válni. Mivel hetente teljesen kicserélődik az árukészlet, ezért akit elkap a hév képes hetente beugrani és lecsekkolni rucikat.
A turizás egyébként jó móka, de nem árt vigyázni, mert az ember észre sem veszi máris annyi felesleges cuccot halmozott fel, hogy felöltöztethetne belőle egy kisebb falut…..