Ilyenkor tavasszal sokakban megérik az elhatározás, hogy elkezdenek sportolni hiszen egyrészt közeledik a bikiniszezon, másrészt ebben az időszakban talán az energiánk is több, mint ősszel vagy télen.
Gyakran komoly fejtörést okozhat, hogyan is iktassuk be életünk ritmusába a mozgást.
Gerinctréner kiképző tanáromat (a zseniális Almásy Csillát) egy interjúban megkérdezték, mit tanácsol azoknak, akik elkezdenek gerinctréningre járni. Ő nevetve azt felelte: „Hogy kezdjék el!” Te már elhatároztad magad, de nem tudod, MIT is „kezdj el”, íme, néhány szempont, ami segíthet:
1. Edzéscél
Ha konkrét célod van (lehet az pl. fogyás, állóképesség-fejlesztés, izomépítés), már szűkítetted a kört.
2. Életkor
Minél fiatalabb vagy, annál inkább kedveled a pörgősebb sportokat, óratípusokat, de az idő múlásával lehet, hogy nyugodtabb mozgásformákra cseréled ezeket vagy legalábbis kiegészíted utóbbiakkal.
3.Életszakasz
Fontos szempont, hogy éppen életed milyen szakaszában vagy. Ha például babát vársz, célszerű a terhestornát választanod, majd az azt követő szoptatós/babázós időszakban szintén egy olyan edzéstípust, ami kifejezetten a terhesség alatt elgyengült izmokat hivatott „szelíden” újra formába hozni. Ugyanez a fokozatosság (óvatosság) érvényes egy műtét/sérülés utáni időszakra is.
4. Mennyi időd van?
Fontos tényező az is, ki mennyi időt tud vagy inkább akar sportolásra szánni. Ez megint csak egyénfüggő. Ha csak fél órád van, ne a város túlsó végében levő uszodába akarj járni!
5. Mennyi pénzt tudsz rászánni?
Persze szempont ez is, de kevés anyagi ráfordítással is lehet edzeni. Nem fontos a legdrágább sportcuccokban edzened, attól még nem leszel ügyesebb. De ha ez mégis fontos, biztos meg tudod spórolni valamin (eszembe sem jut, hogy netán cigaretta árán!).
6. Helyszín
Szerencséd van, ha a kiválasztott edzőterem, sportlétesítmény a lakóhelyed közelében található. De persze két legyet is üthetsz egy csapásra, ha ezt a távot mondjuk, biciklivel vagy gyalog teszed meg.
7. Edző
Valószínűleg Neked is ajánlottak már különböző edzőket. Mindenkinek más edzőtípus jön be. Jó, ha szimpatikus Neked az edző, kellőképpen motivál, de talán még fontosabb, hogy bárkit választasz, az szakképzett legyen! Tudja, mit miért csinál és javítsa a hibákat, mert csak így fogsz fejlődni!
8.Társak
Hát, igen, csapatban (barátnővel/baráttal) edzeni sokkal szórakoztatóbb. Minden elismerésem annak, aki otthon, egymaga nyomja az edzésvideókra!
9. Szabadban, vagy teremben edzenél?
Ha utálod a bezártságot, az edzőtermi sportokat nem neked találták ki! Bár sok termi óratípus kivihető a szabadba és erre jó pár példát is találhatsz a környezetedben.
10. Segítség
Itt elsősorban anyuka társaimra gondolok, akiknek bizony komoly logisztikai mutatvány lehet megszervezni, ki vigyázzon csemetéjükre, amíg ők tornázgatnak. Célszerű akkor menned edzésre, amikor a gyerekeknek is sportos elfoglaltságuk van. De ha ez nem megoldható, ne szégyellj segítséget kérni bárkitől (lehet ez apa, nagyszülő, barát, barátnő, bébiszitter)! (Én három gyerekkel megoldom, Neked is menni fog!) Vagy végső megoldásként válassz olyan edzést, ahova magaddal viheted a kicsidet (Kaposváron ezt is megteheted, lásd lent).
A házimunka pedig megvár, emiatt kár izgulni!
Ha kérdésed van, keress meg bátran!
Lecsőné Horváth Korinna
aerobic oktató, dance step oktató, preventív gerinctréner (Almásy Csilla Gerinckoncepció)