A megfelelő mennyiségű zöldség és gyümölcsfogyasztás nagyon fontos. Ugyanakkor az sem elhanyagolható kérdés, honnan szerezzük be ezeket az alapanyagokat.
Természetesen a frissen szedett gyümölcs és a friss, vegyszermentes zöldség a legjobb, amit fogyaszthatunk! Ezeknek sokkal magasabb a vitamin- és ásványi anyag tartalma, mint azoknak, amiket éretlenül leszednek a fáról és több száz vagy akár több ezer kilométert szállítják, hogy az áruházak polcaira még tetszetős állapotban kerüljenek.
Manapság már legtöbben csak bemennek a legközelebbi élelmiszerboltba, és megveszik, amire szükségük van. Sokan azonban bele sem gondolnak, hogy ezeknek a zöldségeknek és gyümölcsöknek a zöme nem is Magyarországon terem, abba meg pláne nem, hogy milyen vegyszermaradékokat tartalmazhatnak.
Mindennek a tetejébe még borsos árat is fizethetünk azért, hogy télen is fogyaszthassuk a paradicsomot és a paprikát, vagy már májusban görögdinnyét… Az alacsony vitamintartalom és a magas ár még egy negatív tulajdonsággal is társul, a szezonon kívül érlelt zöldségeknek és gyümölcsöknek elég magas a vegyszer tartalmuk, de ez származási országonként változó lehet és határérték alatti. Természetesen a szezonban is belefuthatunk vegyszeres zöldségekbe és gyümölcsökbe, erre nincs garancia…, ha csak nem magunk termesztjük vagy biztos, ellenőrizhető forrásból vásároljuk.
Manapság egyre népszerűbbek a kistermelők által kínált termékek. Ennek többek között az is az oka, hogy egyre többen döntenek a vegyszermentes kertészkedés mellett. Az ökológiai kertészkedés előnye, hogy a zöldségek és gyümölcsök nem tartalmaznak vegyszereket, így a fogyasztásuk is egészségesebb. Ha boltban vásárolunk, sosem tudhatjuk, hogy mivel kezelték az adott növényt, sokszor azt sem, hogy valójában honnan is származik.
Egy EU-s felmérés szerint a fejes saláta, a paprika, a paradicsom, az uborka, a retek, az eper, az alma és a szőlő, a citrom valamint a grapefruit héja, a banán tartozik a leggyakrabban szennyezett növények közé. Nemcsak az import, hanem a hazai zöldségek és gyümölcsök is tartalmazhatnak vegyszereket (növényvédőket, gombaölőket, gyomirtókat, rovarirtókat), a vizsgált növények kb. 50%-ában ki tudták mutatni ezeket. Az üvegházas terményekkel – azaz a szezonon kívül termett zöldségekkel és gyümölcsökkel – kiemelten probléma volt – írja a tudatosvasarlo.hu.
A határérték alatti vegyszertartalom is gond lehet idővel, hiszen szervezetünkben ezek összeadódnak, ahogy egyre többet eszünk belőlük.
Ezek alapján a legjobb döntés a vegyszermentes, szezonális zöldségek és gyümölcsök fogyasztása!
Tavasszal a zsenge leveles növények szezonja van, míg nyáron a legtöbb zöldség és gyümölcs elérhető. Ősszel a lassan termő zöldségekből fogyaszthatunk kedvünkre, amelyek nagy előnye, hogy sokkal magasabb a vitamin- és ásványi anyag tartalmuk. A természet ezt a lehető legtökéletesebben megoldotta, mindig azt adja, amire adott évszakban szükségünk van!
Napjainkban lényegében bármit megvehetsz, de az alábbi érveket jó, ha észben tartod:
A szabadföldi kistermelők vegyszermentesen is bőséges hozamot érnek el és a magasabb vitamintartalom mellett kevesebb káros anyagot is tartalmaznak az általuk termelt zöldségek és gyümölcsök