A másodfokú viharjelzés ideje alatt összesen 15 embert kellett kimenteniük.
2022. július 23-án 14 órát követően a 40 Celsius fokos kánikulának véget vető viharos szélben elsodródott SUP-osok, egy gumikajakban evező férfi, egy 13 éves szörfös, valamint két mozgásképtelenné vált elektromos csónak utasai találták magukat olyan helyzetben a Balatonon, amiből a vízirendőrök segítsége nélkül nem tudtak volna biztonságosan partra jutni. Egy úszó hölgy pedig a Balaton Szántód rév előtti vízterületen a kompok közlekedését akadályozta, ezért őt testi épségének védelme érdekében a szántódi szabadstrandon helyezék biztonságba.
A siófoki, balatonfüredi és fonyódi egységek összesen tizenöt bajba jutott fiatalt és felnőttet segítettek ki szorult helyzetükből.
Vízen vagy a vízben különösen fontos betartani a viharjelzési szabályokat, figyelni egymásra, társainkra, gyermekeinkre, hiszen egy veszélyhelyzet nagyon gyorsan kialakulhat. Elsőfokú viharjelzés esetén a viharjelző percenként 45-öt villan, ebben az esetben úszni, illetve csónakkal és más vízi sporteszközzel csak a parttól számított 500 méteren belül szabad tartózkodni. Másodfokú viharjelzés esetén a viharjelző berendezés percenként 90-szer villan fel, ilyenkor fürödni tilos, valamint szintén nem szabad csónakkal és más vízi sporteszközzel közlekedni (a vitorláshajók kivételével).
A viharjelzés figyelembe vételével, jó helyzetértékeléssel és az alapvető biztonsági intézkedések betartásával legtöbbször megelőzhetők a veszélyhelyzetek.
A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság felhívja a figyelmet, hogy amennyiben a Balaton vízfelületén bajba kerülnek vagy bajba jutott személyt, személyeket észlelnek, tegyenek bejelentést az ingyenesen hívható 1817-es segélyhívó telefonszámon!