Hát itt vagyunk. 2016. március 8-án nőnapon. Mi nők. Asszonyok, kislányok, nagylányok, anyák és szinglik és szingli anyák.
Egy olyan korban, amikor már kivívtuk magunknak a szavazati jogot és nagyon sok minden mást is. Egy olyan korban, amikor már elméletileg mindenre vállalkozhatunk és lehet belőlünk bárki. Egy olyan korban, amiben eldönthetjük, hogy mihez akarunk kezdeni az életünkkel. Tanulhatunk, lehetünk orvosok, vagy tudósok, vagy anyák, vagy katonák. Nagy harc volt, sok nő és gyerek szenvedésén keresztül vezetett az út oda ahol most vagyunk. A szabadsághoz. Az egyenlő esélyekhez.
De ez nem elég.
Még mindig probléma a családon belüli erőszak, amelynek legnagyobb százalékban nők és gyerekek az elszenvedői. A statisztikai adatok szerint a partnerbántalmazás az esetek 95 százalékában férfi elkövetőt és nő áldozatot jelent.
Civil szervezetek adatai szerint Magyarországon:
minden ötödik nő él vagy élt valaha olyan kapcsolatban, ahol partnere rendszeresen testileg bántalmazta őt;
a családon belüli erőszak hetente legalább egy nő életét követeli;
a nők 20 százaléka esik nemi erőszak áldozatául élete során;
további 20 százalék azok aránya, akiket megkíséreltek megerőszakolni;
az összes nemi erőszak 71 százalékát ismerős,családi barát, rokon követi el;
a nemi erőszakok maximum 10 százalékát, a gyermekek elleni szexuális abúzus maximum
1 százalékát jelentik fel;
az igazságügyi statisztikák és kutatási adatok összevetéséből arra a becslésre juthatunk, hogy a nemi erőszak elkövetőinek 99 százaléka büntetlen marad.
Forrás: parlament.hu
Még mindig többet keresnek a férfiak, minta a nők. Az OKJ végzettség kivételével - ahol 12% volt a különbség a nemek átlagbére között - bármilyen végzettséggel is rendelkeznek, a nők legalább 25%-kal alacsonyabb fizetésért dolgoznak átlagosan, mint férfitársaik.
Forrás: fizetes.hu
Még mindig elenyésző számban ülnek a nők a parlamentben. És hihetetlenül kevesen vesznek részt a politikában.
Még mindig élcelődnek a férfiak a nőkön, sokszor szexuális tartalmú viccekkel poénkodnak a gyengébbik nem rovására.
Sokan még mindig természetesnek veszik, hogy a mosás, a vasalás, a főzés, a takarítás stb. a nő dolga. Még akkor is, ha az a nő ugyanannyit dolgozik, mint a férfi. Vagy többet. Egy átlagos magyar nő naponta 4,5 órán át foglalkozik a gyerekekkel, takarít, főz és vásárol, egy férfi pedig csak 2,1 órán keresztül - írja a Világgazdaság az OECD adataira hivatkozva.
Még mindig meg akarják mondani egy nőnek, hogy mihez kezdjen az életével: lásd egyes politikusok és közismert emberek.
Folytathatnám sokáig, de nem teszem, mindenki egészítse ki a magáéval.
Itt tartunk most 2016-ban.
Pedig hihetetlenül nagy szükség lenne a nőkre az élet minden területén, ehhez pedig az kellene, hogy a nőket kezeljék egyenlőként. És félreértés ne essék az egyenlő jog nem azt jelenti, hogy férfiként kezelik a nőket. Csak biztosítják a nőknek az egyenlő esélyeket. Hiszen a nők nők. A férfiak férfiak. De mindannyian emberek vagyunk.
Szóval boldog nőnapot és kösz a virágot…